Naukowcy związani z Jet Propulsion Laboratory postanowili zaprezentować na nowym filmie jeden z najważniejszych elementów łazika, czyli tzw. SuperCam. Instrument ten jest niezwykle zaawansowany technologicznie, a jego najważniejszą częścią jest rzecz jasna kamera. Bardziej zaskakujący może się jednak wydać fakt, iż SuperCam jest w stanie… odparować skały i to z odległości około siedmiu metrów.
Czytaj też: Chiński łazik Zhurong został dostrzeżony z orbity Marsa. Zobaczcie zdjęcia
Rzeczony film ukazuje wspomnianą część łazika Perseverence z kilku perspektyw. Co ciekawe, funkcjonowaniem każdego z elementów pojazdu zajmuje się osobny zespół badawczy, który dba o jego prawidłowe działanie oraz interpretuje zbierane dane. W tym przypadku Hemani Kalucha, związany z SuperCam, wyjaśnia, dlaczego możliwość działania z odległości 7 metrów jest tak ważna.
Perseverance znajduje się na powierzchni Marsa od lutego 2021 roku
Wysyłanie komend na Czerwoną Planetę trwa bowiem od 5 do 20 minut, a czas ten jest związany z położeniem Ziemi i Marsa względem Słońca. Z tego powodu, kiedy SuperCam dostrzeże potencjalnie interesującą skałę, podjechanie do niej może mu zająć sporo czasu. W tym momencie do akcji wkracza jednak wspomniany laser, dzięki któremu Perseverance może wystrzelić wiązkę w wybranym kierunku i przeprowadzić analizę składu tego obiektu z odległości i w pełni autonomicznie.
Czytaj też: Perseverance zakończył właśnie pierwszy etap swojej marsjańskiej wyprawy
Laser SuperCam prowadzi wtedy do odparowania skał, a czujniki podczerwieni zbierają informacje ujawniające skład napotkanego obiektu. Dane te są niezwykle przydatne w przypadku określania pochodzenia skał pokrywających powierzchnię Marsa. Poza tym, dostarczają wskazówek związanych z tym, jakie czynniki przyczyniły się do powstania tych skał.