Już za kilka miesięcy Intel pokaże swoje nowe procesory Alder Lake, czyli Core 12. generacji, którym będą towarzyszyć nowe płyty główne z serii 600 wyposażone w gniazdo LGA1700 (Socket V). Najpewniej za rok doczekamy się podobnej rewolucji sprzętowej w wykonaniu AMD, które wymieni podstawkę na AM5, czyli gniazdo LGA1718, najpewniej też chipsety z serii 600 i procesory Ryzen Raphael na bazie architektury Zen 4.
Czytaj też: Rzeczywiste zdjęcia Honor X20 SE wyciekły
Czym będzie gniazdo Intela LGA-18XX?
Gdzie tu więc miejsce na gniazdo Intela LGA-18XX? O nim, po raz pierwszy, wspomniał Igor Wallossek z Igor’sLAB. Wyjawił jednak niewiele, wspominając tylko o tym, że Intel opracował nowy mechanizm montażowy właśnie dla gniazd LGA1700 i LGA1800. To wskazywało, że są one do pewnego stopnia kompatybilne.
Teraz z kolei możemy podejrzeć pierwsze zdjęcie osłony gniazda LGA17XX/1800, które to zostało udostępnione przez wspomnianego @momomo_us. Te wskazuje, że do obu typów gniazd można zastosować tę samą osłonę, co sugeruje, że prawie na pewno mają ten sam rozmiar.
Czytaj też: Xiaomi Mi 12 Ultra z aparatem 192 Mpix i 1-calową matrycą. Jak Ultra to Ultra
To z kolei dalej mówi nam, że LGA1800 będzie tym samym, czym jest LGA1700 pod kątem samego projektu. Intel celowo wprowadzi w nich nowy system mocowania i inne rozmieszczenie otworów na śruby montażowe. Uniemożliwi to montaż innego, niekompatybilnego chłodzenia, co wcale nie jest dziwne, bo różnica wysokości między obecnymi a nowymi procesorami Intela będzie wynosić aż 0,8 mm.
Gniazdo Intela LGA-18XX to obecnie tajemnica
Pozostaje jednak pytanie, czym dokładnie jest gniazdo LGA-18XX? Czy to dom dla nadchodzących procesorów Meteor Lake (14. generacji), czyli pierwszych 7-nm procesorów Intela, które zadebiutują po Raptor Lake, czyli następcach Alder Lake? Czy może to po prostu zupełnie inne gniazdo, które będzie przeznaczone dla procesorów Xeon?
Czytaj też: Nowoczesny zegar Smart Clock 2 od Lenovo ujawniony. Co oferuje?
Na ten moment nie wiemy, ale warto przypomnieć, że od dawna krążą plotki, że Intel może chcieć zachować gniazdo LGA1700 przez co najmniej trzy generacje, a więc objąć tym samym gniazdem wspomniane 3 rodziny procesorów.