Ekologiczny aspekt działalności Lego
Klocki Lego są plastikowe, a to oznacza, że tak wielka firma nie mogła przejść obojętnie obok dążenia całego świata do lepszej, ekologicznej przyszłości. Zwłaszcza że swój biznes opiera na produktach wykonanych z tego, z czym od dawna się walczy. Dlatego też Lego rozpoczęło intensyfikację swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w 2015 roku. Te obejmowały odejście od jednorazowych opakowań plastikowych i inwestycje w alternatywne, bardziej ekologiczne materiały do plastikowych zabawek.
Czytaj też: Ile jednostek ROP ma Navi 23? AMD potwierdziło GPU kart Radeon RX 6600
Obejmowały one plany zabawkowych drzewek i krzewów wykonanych ze sztucznych tworzyw roślinnych w 2018 roku. Ten bioplastik jako tako sprawdził się na rynku, ale klocki wykonane z trzciny cukrowej nie były aż tak twarde i mocne. To z kolei zmusiło Lego do dalszych poszukiwań, a wiele prób i testów rzuciło nowe światło na ponowne wykorzystanie butelek.
Oficjalne klocki Lego z butelek
Firma właśnie ujawniła pierwszy prototyp swojego klasycznego klocka “cegły” wykonanego z przetworzonego plastiku pochodzącego z wyrzuconych butelek, który spełnia wymagania firmy dotyczące jakości i bezpieczeństwa.
Czytaj też: Spekulanci spróbują zarobić na Windows 11. Nie dajcie się złapać na TPM
Po przetestowaniu ponad 250 odmian plastiku specjaliści firmy postawili na odmianę PET, która od lat buduje butelki. W tym celu opracowali specjalną technologię, która pozwala przekształcać plastik PET w klocki Lego i z jej użyciem uzyskali już pierwsze prototypowe cegiełki.
Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przełomem. Największym wyzwaniem na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju jest ponowne przemyślenie i wprowadzenie innowacji do nowych materiałów, które są tak trwałe, mocne i wysokiej jakości, jak nasze obecne klocki – i pasują do elementów Lego powstałych w ciągu ostatnich 60 lat. Dzięki temu prototypowi jesteśmy w stanie pokazać postęp, jaki robimy.– mmówi wiceprezes ds. odpowiedzialności za środowisko w Lego Group, Tim Brooks.
Czytaj też: Trzech gigantów nieoczekiwanie wsparło przejęcie Arm przez NVIDIA
Według firmy, dzięki temu procesowi może przekształcić surowce uzyskane z jednej litrowej butelki PET w dziesięć klocków Lego 2×4. Minie jednak trochę czasu, zanim te klocki trafią do naszych rąk, bo firma musi jeszcze poddać je dalszej fazie testów przed rozpoczęciem masowej produkcji. Testy mają potrwać co najmniej rok.