Przechodząc od razu do tego, co najważniejsze, a przynajmniej najbardziej interesujące w dobie ogromnych braków i równie okazałych podwyżek, rynek procesorów graficznych dla komputerów PC wzrósł znacząco. W pierwszym kwartale wyniósł 119 mln egzemplarzy, co w porównaniu do tego samego okresu z zeszłego roku przekłada się na wzrost o 38,74%. Oznacza to zarówno zintegrowane w procesor GPU, jak i te, trafiające na pokłady dedykowanych kart graficznych
Czytaj też: Grafen kluczem do pojemniejszych dysków HDD. Naukowcy już to wykazali
Raport Jon Peddie Research wskazuje na znaczne wzrosty na rynku GPU, gdzie NVIDIA radzi sobie wyśmienicie
Wedle szacunków to jednak nie będzie koniec, bo liczba procesorów graficznych będzie rosła w łącznym rocznym tempie wzrostu wynoszącym 2,87% w latach 2020-2025, aby osiągnąć 3333 miliony jednostek za te cztery lata. Co ważne, w ciągu najbliższych pięciu lat udział dedykowanych kart graficznych w komputerach osobistych wzrośnie do poziomu 26%.
Czytaj też: Karta Sapphire Radeon RX 6900 XT LC, to najpewniej pokłosie RX 6900 XTX
Sytuacja na rynku przez ostatnie półtora roku była odmienna zarówno dla Intela, jak i AMD oraz NVIDIA. W ujęciu kwartalnym (Q4 2020 vs Q1 2021) Intel zaliczył spadek o 0,49% w udziale na rynku, choć jego iGPU od dawna zapewniały mu znaczącą przewagę nad innymi, podczas gdy AMD spadło nieco niżej, bo o 0,12%. Powód? Zapewne uzależnienie się od fabryk TSMC, gdzie przez produkcję całej masy układów dla innych firm i konsol nowej generacji, AMD nie mogło zamówić więcej rdzeni.
NVIDIA z kolei poradziła sobie świetnie, zaliczając wzrost o 0,62%, dzięki temu, że zleca produkcje swoich rdzeni graficznych wielu fabrykom na całym świecie. Co ciekawe, w tym kwartale ogólne dostawy jednostek GPU spadły o -0,3% w porównaniu z ostatnim, co odczuło AMD oraz Intel, ale nie NVIDIA, której dostawy wzrosły o 3,9%.
Czytaj też: Afera Della. Firma celowo ograniczyła RTX 3070 laptopa Alienware m15 R5
Raport firmy analitycznej Jon Peddie Research wskazuje też na ~4% spadek rynku CPU w ujęciu kwartalnym, ale wzrost o 39% w porównaniu rocznym. Idąc dalej, w dobie nauczania zdalnego sprzedaż notebooków przekroczyła w tym kwartale 89 milionów sztuk, co jest rekordowym wynikiem, bo wzrost liczby notebooków rok do roku wyniósł 49%, co jest największym rocznym wzrostem w historii.