Na określenie Non-Volatile Memory Express (NVMe) z pewnością natknęliście się nie raz podczas poszukiwania dysku SSD współpracującego z magistralą PCIe. Takie jest też jego przeznaczenie, ponieważ NVME zostało opracowane ze względu na bottleneck, który wynikał z interfejsu SATA III i tamtejszego protokołu AHCI.
Czytaj też: NVIDIA DLSS na Linuxie? Narzędzie Proton firmy Valve to umożliwi
Dyski z NVMe wykorzystują linie PCIe, podczas gdy te z AHCI, bazują na magistralach SATA, oferując do 750 MB/s transferu. NVMe umożliwia już działanie zarówno z wykorzystaniem magistrali PCIe trzeciej (dwie lub cztery linie) z transferem 4000 MB/s i najnowszej, czwartej już generacji (do tej pory tylko z wykorzystaniem czterech linii) o transferze 8000 MB/s. Różnicę widać więc jak na dłoni i choć to interfejs PCIe zwykle jest w świetle “wydajnościowych reflektorów” protokół NVMe również jest w tej mieszańce szalenie ważny.
Oto specyfikacja NVMe 2.0 – co przyniesie nowy protokół, który ma być “rozszerzeniem limitów tehcnologii NVMe”?
Obecnie możemy kupić dyski SSD z protokołem NVMe w wersji 1.4 oraz pochodnych 1.4a oraz 1.4b, ale już teraz możemy poznać szczegóły co do stosunkowo odległego następcy, który to będzie napędzać rozwój dysków SSD. Specyfikacja NVMe 2.0 wspomina, że w tej wersji protokołu opracowanej przez firmę NVM Express Inc. przeprojektowano bibliotekę i zoptymalizowano szereg funkcji dla różnych segmentów rynku, a nawet wprowadzono kompatybilność dla dysków HDD.
Czytaj też: Niepokojące doniesienia o APU Ryzen 6000G. Integry RDNA2 bez Infinity Cache?
Początkowo NVMe 2.0 na dłuższy czas pozostanie czymś ekskluzywnym dla rynków profesjonalnych, ale z czasem z pewnością trafi również w nasze konsumenckie dłonie, choć nie wiadomo kiedy to nastąpi. Mamy wrażenie, że będzie z nimi tak, jak z pewnym czarodziejem – nie spóźni się, ani nie przybędzie za wcześnie, a w idealnym momencie, czyli kiedy rynek będzie w stanie go przyjąć. Jednak stare sprzęty nie będą aż tak poszkodowane, bo nośniki NVMe 2.0 zachowają wsteczną kompatybilność z poprzednimi wersjami protokołu.
Czytaj też: Google przygotował nam tanie Budsy. Oto Pixel Buds-A
Wśród najważniejszych funkcji NVMe 2.0 znalazły się te wpływające pozytywnie na kontrolę, czy wydajność, bo zamieniające m.in. zestaw poleceń KV (te umożliwiają aplikacjom bezpośrednią komunikację z dyskiem), które teraz zapewniają dostęp do danych na kontrolerze za pomocą klucza, a nie adresu bloku. Nie zabraknie też lepszego systemu aktualizacji firmware, mechanizmu kopiowania, a tą zdecydowanie najważniejszą nowością jest jednak obsługa dysków talerzowych (HDD) z planowanymi aktualizacjami funkcji, możliwościami zarządzania i innymi ulepszeniami wymaganymi do ich obsługi.