Do jej stworzenia użyto superkomputera przetwarzającego 1,4 petabajta danych. Głównymi celami projektu było stworzenie nowego narzędzia do badania naszych mózgów oraz doskonalenie używanych wcześniej technologii. Mapowanie plątaniny neuronów, synaps i komórek jest rzecz jasna bardzo wymagającym zadaniem, ale dla autorów tego projektu słowo niemożliwe zdecydowanie nie istnieje. Wystarczy wspomnieć, że w ramach badań użyli oni 86 miliardów neuronów połączonych za sprawą 100 bilionów synaps.
W styczniu 2020 roku Google opublikowało internetową bazę danych związaną z morfologiczną strukturą i połączeniami synaptycznymi dotyczącymi około połowy mózgu muszki owocówki. Uzyskane za jej sprawą informacje całkowicie zmieniły sposób rozumienia obwodów i ścieżek neuronowych w mózgu tego owada. Przedstawiciele Google i Uniwersytetu Harvarda nie zamierzają jednak spoczywać na laurach i zaprezentowali nowy, jeszcze bardziej niesamowity model.
Trójwymiarowa mapa mózgu wydana przez Google robi ogromne wrażenie
Dotyczy on bardzo niewielkiego fragmentu ludzkiego mózgu i rozpoczął się od mikroskopijnej próbki pobranej z płata skroniowego kory mózgowej człowieka. Wycinek ten został zabarwiony dla zwiększenia przejrzystości obrazu, a następnie pokryty żywicą w celu jego ochrony i konserwacji. Próbkę podzielono następnie na około 5300 części, z których każda miała grubość około 30 nanometrów. Następnie zastosowano skaningowy mikroskop elektronowy w celu wykonania szczegółowych obrazów.
W efekcie udało się stworzyć 225 milionów dwuwymiarowych obrazów, które połączono w jedną całość, tworząc trójwymiarową mapę mózgu. Algorytmy oparte na uczeniu maszynowym dokładnie przeskanowały fragment, aby zidentyfikować różne komórki i struktury leżące u ich podłoża. Google nazywa efekt prac zbiorem danych H01 i jest on uważany za prawdopodobnie najbardziej wszechstronną mapę ludzkiego mózgu w historii. Zawiera ona bowiem 50 000 komórek i 130 milionów synaps. Największe wrażenie może zrobić jednak inny fakt: wszystkie te “kosmiczne” liczby są związane z fragmentem mózgu stanowiącym zaledwie jedną milionową część objętości całego organu.