Flagowy Samsung Exynos 2200 zostanie wyprodukowany z użyciem 4 nm procesu LPP
IceUniverse, który jest znany z ujawniania przedpremierowych informacji, zdradził właśnie na Weibo, że nadchodzący układ Exynos 2200 Samsunga o nazwie kodowej “Pamir” zostanie wyprodukowany z użyciem 4 nm procesu LPP (Low Power Plus). Odpowiada to procesowi, z którego skorzysta również nadchodzący flagowiec Qualcomma, czyli Snapdragon 895.
Czytaj też: Składany Honor nadchodzi. Wiemy już o nim całkiem sporo
Największe różnice między tymi układami? GPU, bo Qualcomm sięgnie po znane układy graficzne Adreno od ARM w wersji 730, a Samsung po wyjątkowy, bo stworzony specjalnie dla niego rdzeń na bazie architektury RDNA2 od AMD. Ta jest wykorzystywana m.in. w najnowszych Radeonach RX 6000, a jej niski pobór energii sprawił, że trafiła nawet na pokład Tesli.
Według źródła przecieku rdzeń graficzny od AMD na pokładzie Exynos 2200 nosi nazwę “Voyager”. O nim samym mogliśmy słyszeć już jakiś czas temu od AMD podczas wydarzenia Computex. Dowiedzieliśmy się wtedy, że ten rdzeń graficzny na bazie architektury RDNA2 będzie wspierał ray tracing oraz cieniowanie o zmiennej częstotliwości, co ma przyczynić się kolejno do lepszych efektów wizualnych i wyższej energooszczędności.
Wedle nieoficjalnych informacji wydajność rdzenia graficznego RDNA2 dla układu Exynos jest ponoć 30% wyższa niż rdzenia Mali-G78, znajdującego się w smartfonie Galaxy S21 Ultra z chipsetem Exynos 2100.
Czytaj też: Google SR3, czyli nowe podejście do super rozdzielczości
Jedyny problem, jaki może spotkać rdzeń graficzny RDNA2 na pokładzie Exynosa 2200, to kwestia ograniczonych możliwości chłodzenia w smartfonach. We wcześniejszych, nieoficjalnych testach wykazano, że pod dłuższym obciążeniem thermal-throttling znacząco ogranicza się jego wydajność.