Fakt, że kilka dekad temu komputery zajmowały całe pomieszczenia, a dziś przyjmują postać gadżetów nie tylko mieszących się w kieszeni, ale też zegarków, idealnie obrazuje postęp technologiczny. Podobnie jednak jak teraz patrzymy na nasze stare konsole, płyty, czy kasety, kiedyś w przyszłości będziemy zapewne wspominać z rozbawieniem czasy sprzed kwantowej rewolucji.
Czytaj też: Czy karta graficzna może przetrwać pożar?
Matthijs Rijlaarsdam, jeden z założycieli holenderskiego startupu QuantWare powiedział serwisowi Ars Technica, że obliczenia kwantowe osiągną „punkt przegięcia” przed 2025 rokiem i wtedy będą regularnie dostarczać odpowiedzi na problemy, których nie można obliczyć przy użyciu klasycznego sprzętu. Wtedy ponoć ma nadejść rynkowa rewolucja i wtedy też firma QuantWare będzie już cieszyć się ugruntowaną pozycją, oferując procesory kwantowe wyspecjalizowanych w określonych algorytmach.
Kwantowy procesor Soprano od QuantWare to pierwszy komercyjnie dostępny układ tego typu (QPU)
To jednak tylko spekulacje, więc wróćmy do tego co tu i teraz, a tu i teraz kwantowe procesory są niszą w świecie technologicznych. Posiadają je jedynie wyspecjalizowane i bardzo, ale to bardzo doinwestowane centra danych oraz instytuty badawcze, które mogą pozwolić sobie na wykupienie dostępu do systemu kwantowego IBM, Honeywell, czy Rigetti na ograniczony czas.
Czytaj też: Pierwsze porównania FSR z DLSS. Czy NVIDIA powinna się bać AMD?
Nic w tym dziwnego, bo utrzymanie działającego komputera kwantowego wymaga ogromnych zasobów, wśród których znajduje się m.in. nieustanne chłodzenie układu do poziomu graniczącego z zerem absolutnym. Mowa o układach wykorzystujących kubity oparte na transmonach, których największą wadą jest właśnie utrzymanie ich w temperaturze zera absolutnego.
Nasze Soprano QPU jest tym, czym Intel 4004 był dla branży półprzewodników. Nadprzewodzące kubity są wysoce konfigurowalne, łatwe do kontrolowania i bardzo skalowalne. Ta praktyczność sprawia, że nadprzewodnikowe jednostki QPU są zdecydowanie najbardziej prawdopodobnymi kandydatami do krótkoterminowych zastosowań obliczeń kwantowych.– mówi ponownie Matthijs Rijlaarsdam, współzałożyciel QuantWare, jak donosi HPCwire.
Czytaj też: Procesor Intel Core i9-12900K już kupicie… tyle że na czarnym rynku w Chinach
Dostępne w uniwersalnej formie albo w specjalnej konfiguracji na zamówienie procesory kwantowe QuantWare Soprano oferują skromne na tle innych układów pięć kubitów z konfigurowalną topografią. Chociaż cena nie jest znana, Soprano do klienta może trafić w stosownym pakiecie. Zamówienia można składać w przedsprzedaży z planem wysyłki w IV kwartale bieżącego roku.