Pierwsze ze zdjęć zostało wykonane 26 czerwca i ukazuje Marsa z perspektywy równiny zwanej Utopia Planitia. Drugie ukazuje natomiast ślady opon łazika oraz panele słoneczne i antenę wchodzące w skład wyposażenia Zhurong. Poza tym, do fotografii zalicza się też obraz uwieczniony 4 lipca i ukazujący powierzchnię Czerwonej Planety. Dwa kolejne zdjęcia przedstawiają skały oraz jeszcze więcej śladów autorstwa łazika.
Czytaj też: Posłuchajcie pierwszych dźwięków nagranych przez łazik Zhurong na powierzchni Marsa
Misja łazika Zhurong weszła w decydującą fazę 15 maja, kiedy to pojazd został umieszczony na powierzchni Marsa. Na Ziemi był on jeszcze w lipcu ubiegłego roku, rozpoczynając wtedy swoją kosmiczną podróż na Czerwoną Planetę. Tianwen-1, czyli statek transportujący, znalazł się na marsjańskiej orbicie w lutym 2021.
Łazik Zhurong trafił na powierzchnię Marsa w połowie maja
Jak do tej pory Zhurong przejechał ponad 300 metrów, a jego pobyt na miejscu trwa niemal dwa miesiące. Areną jego działań jest wspomniana równina Utopia Planitia, a jak do tej pory łazik skorzystał z kilku swoich instrumentów, wliczając w to radar powierzchniowy i detektor pola magnetycznego. W przekazywaniu danych do naukowców przebywających na Ziemi pomaga mu orbiter Tianwen-1.
Czytaj też: Dlaczego Mars jest tak ubogi w wodę?
Aktywność łazika Zhurong na Marsie jest jednym z symboli chińskich aspiracji w przestrzeni kosmicznej. Tamtejsza agencja w ostatnim czasie informowała o kolejnych postępach. Chodzi o budowę stacji kosmicznej krążącej po orbicie naszej planety, postawienie stałej bazy na Księżycu oraz dostarczenie na Mars pojazdu, który od niemal dwóch miesięcy prowadzi tam badania.