Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), firma WZL1 jest jedną z wiodących firm lotniczych w Europie, świadcząc usługi w zakresie obsługi technicznej, napraw, remontów, modyfikacji i modernizacji śmigłowców, remontów kapitalnych silników lotniczych, czy usług dla lotnictwa komercyjnego. Tak wspomina o WZL1 amerykańska firma Lockheed Martin Corporation w swoim ogłoszeniu prasowym, która Polskę ewidentnie “lubi”.
Czytaj też: Ziemskie pole magnetyczne w roli GPS dla wojskowych samolotów
WZL1 w Dęblinie będzie produkować komory kontenerów startowych dla pocisków PAC-3 MSE
W ramach najnowszej inwestycji Lockheeda w nowej hali produkcyjnej komór kontenerów startowych, wybudowanej przez WZL1 w Dęblinie, zostanie zamontowany sprzęt produkcyjny w postaci systemu nawijarek na potrzeby programu Wisła. Ten będzie używany do produkcji wspominanych komór kontenerów startowych dla pocisków PAC-3 MSE. Mowa więc o kluczowym elemencie dla polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji.
Ten ekscytujący, nowy projekt jest tylko jednym z 15, które realizujemy z polskimi firmami w wyniku wybrania przez polski rząd naszego pocisku PAC-3 MSE do obrony swoich obywateli przed zagrożeniami, takimi jak taktyczne rakiety balistyczne, pociski manewrujące i statki powietrzne.To kluczowy etap, który świadczy nie tylko o naszym stałym zaangażowaniu w rozwijanie głębokich relacji partnerskich z polskimi firmami, ale także o sile relacji, jaką mamy z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej.– powiedział dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, Robert Orzyłowski.
Czytaj też: DARPA chce naśladować ludzki mózg w ramach nowych matryc FENCE
Pocisk PAC-3 MSE jest systemem amunicji precyzyjnego rażenia i stanowi istotny element przyszłego polskiego systemu obrony przeciwrakietowej, ale też 10 innych państw. Każdy z pocisków PAC-3 MSE wykorzystuje technologię „hit-to-kill”, która pozwala wykrywać, śledzić i przechwytywać zagrożenia w postaci taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i statków powietrznych za pomocą bezpośredniego uderzenia.
Czytaj też: Wojsko USA chce zatrzymać starzenie. Testy kliniczne pigułek przeciwstarzeniowych wkrótce
Firmy WZL1 i Lockheed Martin rozpoczęły współpracę w 2018 roku, w wyniku umowy o partnerstwie przemysłowym podpisanej przez Skarb Państwa. Jednak tak naprawdę Lockheed Martin jest zaufanym partnerem polskiej obronności, przemysłu i gospodarki od ponad 20 lat, a w ciągu ostatniej dekady firma zainwestowała w Polsce 1,8 mld dolarów. Zapewniła tym samym 6700 miejsc pracy w Polsce.