Nie ma jednoznacznych statystyk mówiących, ile na świecie jest osób sparaliżowanych, ale jest to znacznie powszechniejszy problem, niż wielu mogłoby się wydawać. Miliony ludzi cierpią na paraliż lub neuropatię obwodową, które sprawiają, że nie mają czucia w kończynach. Powstał implant, który może to zmienić.
Przełomowy implant
Naukowcy z Feinstein Institutes for Medical Research, w którym znajduje się 50 laboratoriów badawczych, opracowali minimalnie inwazyjny implant elektrody mózgowej, który przywraca zmysł czucia w dłoniach. Szczegóły badania zostały opublikowane w czasopiśmie Brain Stimulation, ale warto je streścić.
Już w poprzednich badaniach, naukowcom udało się przywrócić czucie w dłoni dzięki opracowaniu interfejsu mózg-komputer (BCI). W nowych pracach uczeni poszli o krok dalej, stymulując za pomocą elektrod trudno dostępne obszary mózgu zwane bruzdami mózgu, które odpowiadają za czucie w opuszkach palców.
To przełom, który w przyszłości może doprowadzić do powstania nowych opcji terapeutycznych dla sparaliżowanych pacjentów.rof. Chad Bouton z Feinstein Institutes for Medical Research, główny autor badań
Jak uzyskano ten efekt? Neurochirurdzy wszczepili elektrody stereoelektroencefalograficzne (SEEG) do mózgów dwóch pacjentów. Obaj zgłosili uczucie mrowienia i “wrażliwości elektrycznej” w opuszkach palców.
To niezwykłe badanie wskazuje, że medycyna bioelektroniczna i neurochirurgia mogą przywrócić funkcje wcześniej utracone w wyniku urazów rdzenia kręgowego lub udarów.Kevin J. Tracey, dyrektor Feinstein Institutes for Medical Research
Coraz więcej firm (m.in. Neuralink czy Sycnhron) deklaruje chęci opracowania rozwiązań, które pomogą w leczeniu niektórych schorzeń poprzez implanty mózgowe. To oznacza ulgę dla milionów ludzi na całym świecie, choć jednocześnie może wskazywać na możliwość tworzenia “czujących” robotów.