W przełącznikach mechanicznych schemat działania jest prosty i opiera się na wypychającej klawisz sprężynce i metalowych stykach, których połączenie przy każdym kliku generuje stosowny sygnał elektryczny odbierany przez komputer. Chociaż względem membranowych odpowiedników te mechaniczne są trwalsze i działają zwyczajnie lepiej, to pomimo całej masy wariantów i różnych firm, ich sposób działania nie uległ zmianie na przestrzeni dekad.
Czytaj też: Wydajność Intel DG2-128EU, czyli rdzenia graficznego dla karty graficznej z dolnej półki
Do produkcji magnetyczne przełączniki Void nie wymagają wiele. Wystarczy drukarka 3D i kilka magnesów
Doczekaliśmy się wprawdzie wersji optycznych, gdzie styki zastępuje wiązka lasera, ale sprężynka jak była, tak nadal jest, co wcale nie znaczy, że nie można jej czymś zastąpić. W przypadku przełączników Void funkcję sprężynki realizują oddziałujące na siebie nawzajem magnesy. Nie są to jednak przełączniki produkowane jeszcze przez jakąś firmę, a jedynie domowy eksperyment niejakiego Riskable 3D Printing, którego znajdziecie na YouTube.
Jego dziełem zainteresował się niedawno kanał Chyrosran22, przeprowadzając dokładne wyjaśnienie i pokaz tego, na co stać magnetyczne przełączniki Void. Ich działanie opiera się na trzech magnesach, z czego dwa z nich są spolaryzowane tak, aby wzajemnie się przyciągać, a trzeci odpowiada za wypychanie klawisza w górę po aktywacji. W spoczynku para związanych ze sobą magnesów jest ze sobą połączona poprzez plastikową wstawkę, a każdy klik oddziela je od siebie, co zapewnia charakter pracy typu Tactile, czyli z wyczuwalnym klikiem.
Czytaj też: Google zapowiedziało chipset Tensor. Produkujący Snapdragony Qualcomm uspokaja
Aktywacja jest z kolei sygnalizowana z wykorzystaniem efektu Halla, czyli opiera się na zmianie natężenia pola magnetycznego, które nieustannie monitoruje czujnik i generuje napięcie, kiedy wykryje konkretną wartość. Jako że wszystko bazuje na magnesach, zużycie przełączników jest zerowe przez brak bezpośrednich styków, a ich charakter działania można łatwo zmieniać poprzez zmianę grubości plastikowej podkładki między parą magnesów.
Czytaj też: Windows 365 – czym jest i ile kosztuje?
Najlepsze jest to, że w teorii każdy może stworzyć przełączniki tego typu we własnym domu z użyciem drukarki 3D, personalizując każdy szczegół pracy przełącznika. Trudno jednak przewidzieć, jaka przyszłość czeka magnetyczne przełączniki Void i czy kiedykolwiek doczekamy się ich w masowej produkcji.