Pomysł naukowców zakłada, że do akcji wkroczą humanoidalne roboty. Przypominające ludzi maszyny mają być częścią projektu o nazwie BRAILLE. Jego pomysłodawcy prowadzą obecnie badania na terenie ziemskich jaskiń, które mają przypominać te, które można spotkać na Czerwonej Planecie. W ten sposób zamierzają udoskonalić technologię, która w kolejnych latach zostanie sprawdzona w boju, tj. na Marsie.
Czytaj też: Życie na Fobosie? Japończycy zamierzają szukać dowodów na księżycu Marsa
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to udałoby się dokonać historycznej, bo pierwszej eksploracji tego typu formacji, które mają kilkaset metrów długości. Ze względu na ograniczenia wynikające z panujących tam warunków, komunikacja z powierzchnią będzie limitowana, dlatego tak ważne jest, aby roboty działały w pełni autonomicznie.
Marsjańskie jaskinie mogłyby stanowić schronienie dla przyszłych kolonizatorów
Jeśli chodzi o powody tego typu działań, to poszukiwanie poszlak dotyczących istnienia życia na Marsie nie jest jedynym z nich. Jaskinie zapewniają bowiem naturalne schronienie dla astronautów, którzy w przyszłości mogliby zająć się kolonizacją Marsa czy Srebrnego Globu. Kluczową rolę w ich badaniu może pełnić sztuczny mózg humanoidalnych maszyn, zwany NeBula. Nadaje on robotom zdolność do przetwarzania informacji i podejmowania decyzji, kiedy są pozbawione wsparcia naukowców przebywających na Ziemi.
Równie problematyczne może się okazać zaprojektowanie korpusu robota. Pod uwagę trzeba wziąć aspekty termiczne, ochronę przed promieniowaniem, a także poważne ograniczenia w zakresie zasilania. Wszystkie te aspekty nie były wcześniej rozważane w czasie działań na Ziemi.
Czytaj też: NASA projektuje kolejny marsjański helikopter. Będzie większy i bardziej wszechstronny
Naukowcy stawiają sobie trzy cele związane z nowym projektem. Po pierwsze, robot musi przenosić ładunki i być w stanie przemieszczać się po nieprzyjaznych marsjańskich bądź księżycowych obszarach. Powinien również zawierać odpowiednią liczbę instrumentów naukowych, z wykorzystaniem których przeprowadzi badania. Trzeci z aspektów zakłada natomiast utrzymanie stabilnego działania, rozwijanie odpowiedniej prędkości oraz cechowanie się wysoką wytrzymałością.