Core i5 z rodziny Alder Lake dostrzeżony w UserBenchmark
Tradycyjnie nie posiadamy bezpośredniego wskazania na konkretny model Intel Core, który został przetestowany gdzieś w USA, ale wiemy, że to układ nowej rodziny Alder Lake-S, na co wskazuje sam wpis w UserBenchmark. W nim ten CPU został przetestowany w połączeniu z 16 GB pamięci DDR4-3200 na systemie Windows 10, ale na szczęście oprogramowanie zdradza nam, jak wiele wątków i rdzeni miał do zaoferowania.
Czytaj też: Wreszcie nowa i tania karta graficzna! Tyle że to 7-letni GeForce GT 730 ASUSa
Ten Core i5 z rodziny Alder Lake wystąpił z 6 rdzeniami i 12 wątkami, co sugeruje, że to układ z 65-watowego segmentu TDP. Pod maską najpewniej łączy nie tą nową, heterogeniczną strukturę rdzeni, a ciągle homogeniczną, bo sprowadzającą się do sześciu P-Cores, obsługujących HyperThreading, czyli wielowątkowość.
Najpewniej patrzymy więc na Core i5-12500 lub Core i5-12400 i mamy pewność, że ten układ nie zalicza się do serii “K” podatnej na podkręcanie. Ta bowiem w przypadku Core i5 ma połączyć ze sobą 6 rdzeni Performance (Golden Cove) i 4 rdzenie Efficiency (Gracemont). Więcej o tym przeczytacie w naszym obszernym kompendium wiedzy Intel Alder Lake.
Czytaj też: Intel Xe-HPG i XeSS. Znamy szczegóły rdzeni Alchemist oraz alternatywy DLSS w kartach Arc
Wpis podaje, że ten domniemany Core i5-12500 lub Core i5-12400 występowałby z konfiguracją 18 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i układem graficznym GT2 z 32 EU (jednostkami wykonawczymi) opartym na architekturze Xe. Jeśli chodzi o samo taktowanie, ten dokładnie egzemplarz miał do zaoferowania bazowy zegar na poziomie 2,6 GHz, który w trybie Boost rozkręcał się do 4,25 GHz. Nie ma co w nie tradycyjnie wierzyć, bo wpis dotyczy najpewniej jednostki inżynieryjnej o obniżonym taktowaniu.
Czytaj też: Kompendium wiedzy Intel Alder Lake. Opis rdzeni oraz architektury Golden Cove i Gracemont
Jeśli z kolei idzie o to, co najważniejsze, to w tej konfiguracji procesor Core i5 z rodziny Alder Lake-S wykazał wydajność o jakieś 25% niższą względem obecnego na rynku Intel Core i5-11600K. Nie ma co jednak brać tego na poważnie przez: pamięci DDR4-3200, niższe taktowanie i samo źródło, bo UserBenchmark od dawna jest uważany za nieprecyzyjny benchmark.