Najnowsze zmiany ceny pamięci RAM odpowiadają, czy warto kupić obecnie DDR4, czy może lepiej jeszcze poczekać
Dla przypomnienia, ceny DRAM i tym samym pamięci RAM rosły w ostatnich miesiącach i zaliczyły nie tylko skromne procentowe wzrosty, a te idące nawet w kilkadziesiąt w skali kwartału. Poniżej możecie podejrzeć dokładne szacunku firmy TrendForce, wedle której ceny kontraktowe DRAM mają zacząć spadać w IV kwartale bieżącego roku, a przynajmniej ulec stagnacji, na co wskazuje poziom od 0 do 5%.
Czytaj też: Rendery socketu AM5 AMD ujawnione. Znamy też poziomy TDP i kwestię chłodzeń
Warto wyjaśnić, że te spadki są spowodowane samym działaniem producentów, którzy ponoć w ostatnich miesiącach gromadzili zapasy układów i teraz muszą zluzować swoje magazyny. To z kolei ciągnie za sobą zwiększoną dostępność i podaż, a jak to jest na wolnym rynku, odbija się to na cenie, która spada. To możemy już zaobserwować teraz zarówno na rynku amerykańskim, jak i europejskim w wysokości od 5 do 10%, o czym poinformował Cowcotland.
Czytaj też: Karty graficzne Intel Arc zapowiedziane. Intel wyjawił jednak znacznie więcej
Ten serwis wziął pod uwagę zestawy pamięci Corsair i G.Skill, których cena w Europie tylko w tym miesiącu spadła o 1-20 euro (zależnie od modelu). Największe spadki odnotowują najpopularniejsze wybory, a więc głównie pojedyncze i podwójne moduły o nieprzesadzonym taktowaniu, podczas gdy te o wysokiej częstotliwości i z myślą o konfiguracjach czterokanałowych.
Przykładowo zestawy 2x8GB Trident Z i 2x4GB Aegis firmy G.Skill zaliczyły spadki cen tylko o 1-3 euro, ale już G.Skill Trident Z 2x8GB 3000 MHz, Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3200 MHz, czy G.Skill Trident Z 2x8GB 4000 MHz wykazały spadki o nawet 15-20 euro. To jednak ponoć dopiero początek obniżek, które mają trwać przez następny kwartał… wedle spekulacji, rzecz jasna, więc na ten moment przy zakupie pamięci DDR4 warto rozważyć wszystkie za i przeciw.
Czytaj też: Kontroler HBM3 od Rambus już gotowy. Nawet 1075 TB/s przepustowości
Warto też pamiętać o nadchodzącej premierze nowego standardu DDR5, który przez pierwsze miesiące będzie mógł działać tylko na platformie z procesorami Intela 12. generacji, choć ta zachowa wsteczną kompatybilność z DDR4. AMD swoją platformę dla DDR5 ma ponoć wrzucić na rynek dopiero za rok, porzucając już całkowicie DDR4.