Ujawniono właśnie patent na AHAD. To prawdopodobna nieśmiercionośna broń marynarki USA, która w praktyce uciszałaby np. nawołujących do złego mówców
To ręczne urządzenie nie jest żartem, a odpowiadają za nie inżynierowie z NSWC Crane, czyli ośrodka badawczo-rozwojowego marynarki wojennej w stanie Indiana, zajmującego się opracowywaniem broni ręcznej i tej obsługiwanej przez cały oddział. Patent dotyczący tej nieśmiercionośnej broni doczekał się publikacji w 2019 roku, ale dopiero teraz go odkryto (via New Scientist).
Czytaj też: Spójrzcie na pojazd LOTR z Kutna. Oto wojskowy BÓBR-3, który właśnie przechodzi testy
Są wprawdzie nikłe szanse, że kiedykolwiek będzie wykorzystywana w praktyce i tym bardziej na froncie, ale sama technologia, która za nią stoi, wydaje się interesująca. Nie tylko dlatego, że jest prosta w swoich założeniach, ale też ze względu na to, że już na papierze sprawia wrażenie skutecznej i zapewne jej działanie przeżył każdy z Was. Czy to w młodości czy teraz, przy obcowaniu z młodszymi.
AHAD, czyli urządzenie do akustycznego zakłócania mowy, rejestruje to, co mówi dana osoba i odtwarza każde słowo w ciągu milisekund, co zakłóca jej koncentrację i zniechęca do dalszego mówienia. Brzmi to więc, jak podkręcony do maksimum system odsłuchu tego, co mówimy do mikrofonu (voice-back), który w codziennych zastosowaniach służy nam do poprawy artykulacji czy poziomu głośności podczas rozmów.
Czytaj też: Rosyjska marynarka urośnie w siłę. Putin ogłosił konstrukcję sześciu nowych okrętów
Jak czytamy w patencie, ta nieśmiercionośna, akustyczna broń marynarki USA, może skupiać się wyłącznie na głównym krzykaczu, dzięki wykorzystaniu mikrofonów kierunkowych i głośników. Przez to wyłącznie osoba będąca celem AHAD może zostać dotknięta przez ten system, a jej dezorientację spotęguje fakt, że jej otoczenie nie będzie w ogóle świadome sytuacji. Alternatywnie AHAD może symulować fałszywe źródła dźwięku.
W normalnej mowie mówca słyszy własne słowa z niewielkim opóźnieniem, a ciało jest przyzwyczajone do tego sprzężenia zwrotnego. Wprowadzając kolejne źródło sprzężenia dźwiękowego z odpowiednio dużym opóźnieniem, koncentracja mówcy zostaje zakłócona i trudno jest kontynuować mówienie.– napisano w patencie.
Czytaj też: Najbardziej zaawansowany myśliwiec F-15 trafił na rynek. F-15QA już po oficjalnej ceremonii
Warto podkreślić, że choć zastosowanie systemu AHAD w praktyce jest raczej nieplanowane, to już teraz Marynarka Wojenna USA wdrożyła do pracy inne nieśmiercionośne bronie akustyczne. Przykładem tego jest system dalekiego zasięgu, który może przesyłać skoncentrowane fale dźwiękowe o bardzo wysokim poziomie decybeli, powodując ból i z łatwością rozpraszając zamieszki. AHAD wydaje się świetnym sposobem do zagłuszenia nawołujących krzykaczy w zgromadzeniach, ale nie jest skuteczna przeciw każdemu, dlatego prace nad nią nie wyszły poza laboratorium.