Nadchodzą braki biernych elementów układów elektrycznych. Kolejny ważny filar rynku upadł
Jest to o tyle zła wiadomość, że do tej pory dręczyły nas głównie problemy z dostawami układów logicznych (zwłaszcza procesorów graficznych), a tu proszę – na horyzoncie pojawił się kolejny wróg niskich cen. Niedobór elementów pasywnych jest o tyle groźniejszy, że budują one praktycznie każde (o ile nawet nie każde) urządzenie elektroniczne. Mowa o m.in. kondensatorach przechowujących ładunki elektryczne, opornikach, które ograniczają natężenie prądu, czy cewkach, które to połączeniu z kondensatorem tworzą obwód rezonansowy, czyli akurat jeden z fundamentalnych obwodów elektronicznych.
Czytaj też: Zmiany ceny pamięci DRAM w czwartym kwartale bieżącego roku. Będzie drożej, czy taniej?
Powód tych niedoborów, o których informuje wyspecjalizowany w tych kwestiach serwis DigiTime,s jest jeden, ale ogromny. Sprowadza się do blokad w Malezji i Indonezji, gdzie produkuje się większość znanych japońskich kondensatorów aluminiowych. Warto tutaj przypomnieć, że fabryki Chemi-Con, Nichicon i Rubycon pozostawały przy tym zamknięte przez większość lipca i sierpnia, a tak się składa, że to trójca, która wspólnie kontroluje około 50 procent rynku kondensatorów. Dlatego też razem z obecną sytuacją w Malezji doprowadzi to do zmniejszenia dostaw kondensatorów o od 30 do 60 procent.
Czytaj też: Powstał najmniejszy obiekt latający. Mrówka jest przy nim gigantyczna
Jednocześnie świat wykazuje wzmożony popyt, który zwiększył zapotrzebowanie na te komponenty. Do tej pory żyliśmy w spokoju, kiedy znakomita część tego biznesu była podejmowana przez tajwańskich i chińskich producentów, ale podczas gdy w przeszłości zamówienie można było otrzymać w ciągu czterech do sześciu tygodni, teraz czas realizacji wynosi od trzech do sześciu miesięcy.
Czytaj też: Wieczne życie urządzeń bez baterii. System BFree może uwolnić świat od części zużytej elektroniki
W najgorszym przypadku mowa więc o wydłużeniu czasu oczekiwania aż sześciokrotnie. Oczekuje się, że ten niedobór nie ulegnie złagodzeniu w 2021 roku, ale jeśli sytuacja poprawi się w Malezji i Indonezji, to w następnym roku może pojawić się lepsza podaż tych istotnych komponentów.