Turbulencje atmosferyczne występują na Ziemi i to właśnie za ich sprawą nasze oczy dostrzegają “migotanie” gwiazd. Szczególnie problematyczne mogą one być dla teleskopów, ponieważ mogą wywoływać zakłócenia w zbieranych danych. Rozwiązaniem jest kalibracja teleskopów w oparciu o znane, stabilne gwiazdy. Kiedy jednak w zasięgu nie ma takich obiektów, naukowcy muszą posiłkować się innymi rozwiązaniami.
Czytaj też: Cessna zestrzeliła drony. Zobaczcie nowy laser w akcji
Sensownym wyjściem okazało się stworzenie swego rodzaju sztucznej gwiazdy, która umożliwia dokładną kalibrację teleskopów. W jaki sposób naukowcy tego dokonali? Four Laser Guide Star Facility, związane z Bardzo Dużym Teleskopem (VLT) obsługiwanym przez ESO, jest narzędziem kalibracyjnym polegającym na wystrzeliwaniu wiązki lasera w atomy sodu znajdujące się w atmosferze. .
Narzędzie to miało moc wynoszącą 22W, ale im wyższa wartość, tym większa skuteczność w działaniu lasera. To z kolei przekłada się na zwiększenie stabilności tej sztucznej gwiazdy znajdującej się na wysokości 90 kilometrów. Właśnie dlatego Europejskie Obserwatorium Południowe zwiększyło moc lasera do 63W, osiągając niemal 3-krotny wzrost.
Laser, z którego będzie korzystało ESO, rozwiąże problem zjawiska turbulencji atmosferycznych
Udział w realizacji projektu miała kanadyjska firma MPB Communications, która pracowała nad wzmocnieniem źródła lasera oraz udoskonaleniem kalibracji tego narzędzia. Z kolei niemiecka TOPTICA Photonics Ag odpowiadała za zwiększenie zakresu częstotliwości działania lasera, co umożliwiło zwiększenie ilości wzbudzonych atomów sodu oraz jasność sztucznej gwiazdy.
Czytaj też: Teleskop Hubble’a wykrył galaktyczne skamieniałości. Oto ultra-słabe galaktyki karłowate
Co ciekawe, dokonania Europejskiego Obserwatorium Południowego oraz jego współpracowników będą miały wpływ również na inne działania w przestrzeni kosmicznej. Dzięki zwiększonej mocy lasera naukowcom uda się zapewnić bardziej stabilne punkty kalibracji na rzecz komunikacji optycznej między satelitami a Ziemią. Ta również jest utrudniona ze względu na zjawisko turbulencji atmosferycznych. Sama komunikacja optyczna staje się coraz powszechniejszą metodą transferu danych, dlatego przełom w kwestii lasera jest tak ważny.