Mały Obłok Magellana znajduje się około 210 tysięcy lat świetlnych od Ziemi i stanowi miejsce natężonego formowania gwiazd. W centrum tej galaktyki karłowatej znajduje się jasna gromada zwana NGC 346, w której nowe gwiazdy oddziałują z otaczającym je gazem i pyłem.
Czytaj też: Gwiazdy „zanieczyszczają” kosmos. Potwierdzają to obserwacje galaktyki oddalonej o 500 mln lat świetlnych
Te młode gwiazdy są widoczne na poniższej fotografii, która została udostępniona przez NASA przed kilkoma dniami. Jak stwierdzili przedstawiciele agencji, promieniowanie pochodzące z gorących gwiazd tworzących gromadę wchodzi w gęstsze obszary, gdzie tworzy efektowne struktury składające się z pyłu i gazu.
NGC 346 to gromada gwiazd o średnicy wynoszącej około 200 lat świetlnych
Rzeczone promieniowanie wchodzi w interakcje z okolicznym pyłem i gazem, odsłaniając jeszcze więcej obszarów gwiazdotwórczych. Kiedy się to dzieje, ten pył i gaz przemieszcza się wzdłuż linii drogi promieniowania, co tworzy dodatkowo efektowny widok.
Czytaj też: Teleskop Hubble’a wykrył galaktyczne skamieniałości. Oto ultra-słabe galaktyki karłowate
Co ciekawe, NGC 346 ma około 200 lat świetlnych średnicy. Jej pierwszej detekcji dokonał w 1826 roku szkocki astronom James Dunlop. Gromada ta wchodzi w skład Małego Obłoku Magellana, który znajduje się w obrębie gwiazdozbioru Tukana. Naukowcy przypuszczają, że w przeszłości mogło dojść do kolizji tej galaktyki z Drogą Mleczną, za sprawą której nasza galaktyka zyskała własnego satelitę.