Dwa kontrakty wskazują, że nowe nuklearne myśliwskie okręty podwodne dla Royal Navy już powstają
Rolls-Royce, jako “jedyna firma na świecie, która zajmuje się mechaniką, elektrycznością i energią jądrową oraz oferuje pełny cykl życia potencjału nuklearnego” otrzymała jeden z dwóch kontraktów, wskazujących jasno na nowe nuklearne myśliwskie okręty podwodne. Drugą firmą, którą Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii (Royal Navy) nagrodziła kontraktem, jest BAE Systems. Te informacje nie rozniosły się jednak pocztą pantoflową, a zostały oficjalnie ujawnione światu przez sekretarza obrony, Bena Wallace’a.
Czytaj też: Nowy bezzałogowy pojazd bojowy z Izraela. Oto Rex MK II od IAI
Oba kontrakty opiewają na kwotę 170 milionów funtów (każdy po 85 mln) i mają zapewnić firmom środki na wykonanie prac projektowych i koncepcyjnych dla przyszłej klasy okrętu podwodnego o napędzie jądrowym. Te wysiłki mają trwać najbliższe trzy lata, stworzyć łącznie 350 miejsc pracy i finalnie pozwolić Królewskiej Marynarce Wojennej na wybór satysfakcjonujących rozwiązań dla okrętów podwodnych o napędzie jądrowym nowej generacji. Te zastąpią finalnie okręty obecnej klasy Astute (widoczne na zdjęciach).
Czytaj też: Bezzałogowy dron zatankował myśliwiec 5. generacji w locie. To pierwszy taki test z udziałem MQ-25 i F-35C
Wyznaczając początek nowej podróży okrętów podwodnych Royal Navy, brytyjscy projektanci i inżynierowie będą przewodzić w opracowywaniu okrętów podwodnych dla naszej Royal Navy. Ta wielomilionowa inwestycja gwarantuje, że projekty będą w stanie zastąpić nasze okręty podwodne klasy Astute po ich wycofaniu z eksploatacji, jednocześnie wspierając wysoko wykwalifikowanych pracowników– powiedział sekretarz obrony, Ben Wallace (via Naval News).
Finalnie, opracowanymi okrętami podwodnymi o napędzie jądrowym będą okręty myśliwskie, czyli takie, których głównym celem jest zatapianie wrogich statków. Zarówno tych nawodnych, jak i podwodnych.
Czytaj też: Myśliwiec Tempest 6. generacji z własnym latającym laboratorium Excalibur
Projektowanie i budowa okrętów podwodnych to jedno z najbardziej złożonych i wymagających osiągnięć inżynieryjnych, jakie podejmuje przemysł morski. Konieczne jest, aby prace nad okrętami podwodnymi nowej generacji rozpoczęły się tak szybko, jak to możliwe. Opiera się to na [pracy] niektórych z najbardziej doświadczonych krajowych ekspertów nuklearnych w dziedzinie obronności od samego początku fazy projektowania– stwierdził Ian Booth, dyrektor generalny Submarine Delivery Agency.