GPUFORT w ramach ROCm, to kolejny przejaw otwierania się AMD na świat
GPUFORT będzie funkcjonować pod parasolem Radeon Open eCosystem (ROCm), co wcale nie dziwi. W ramach tej inicjatywy AMD upubliczniło bowiem swój kod programowy na licencji MIT na GitHubie. Dzięki temu osoby zainteresowane wypróbowaniem tego narzędzia lub dowiedzeniem się więcej na jego temat, mogą zrobić to za darmo i w prosty sposób. To nie przypadek, bo tym ruchem AMD ma zamiar pomóc twórcom i deweloperom w wyrwaniu swoich narzędzi, programów i zakodowanych funkcji z zamkniętego ekosystemu NVIDIA, jeśli swoje dzieło tworzyli wyłącznie w oparciu o rdzenie CUDA, jak podaje serwis Phoronix.
Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko co wiemy o Intel Alder Lake-S. Podsumowujemy informacje o Intel Core 12. generacji
Oczywiście nie jest to pierwszy przejaw dążenia AMD do pomagania programistom w migracji możliwie jak największej ilości kodu, specyficznego dla konkurencyjnych rozwiązań CUDA, do interfejsów obsługiwanych przez karty Radeon. Do tej pory jednak większość wysiłków koncentrowała się na tworach w języku programowym C/C++. W tym właśnie GPUFORT się wyróżnia, bo polega na konwertowaniu skoncentrowanego na CUDA kodu Fortran na ten, który mogłyby bez większych czkawek przerobić karty graficzne Radeon.
Czytaj też: Windows 11 nie lubi procesorów AMD. W grach spadki są ogromne i są tego dwie przyczyny
Dlatego też GPUFORT obsługuje tłumaczenie kodu źródłowego CUDA Fortran i kodu Fortran opartego na OpenACC do OpenMP 4.5+. Warto jednak podkreślić, że na ten moment nie jest on w żadnym stopniu kompilatorem, a czymś w rodzaju projektu badawczego. Obecnie przyjmuje postać kodu napisanego w Pythonie, który zajmuje się całym procesem tłumaczenia kodu, ale nie jest idealny i może nie radzić sobie dobrze. Zgłaszają to sami inżynierowie AMD, wskazując, że GPUFORT nie stworzy w pełni działających, zautomatyzowanych systemów konwersji, wymagając ręcznych, żmudnych poprawek.
Czytaj też: NVIDIA zrobi z powracającego GeForce RTX 2060 12 GB konkurencję dla tanich Radeonów
Co jednak najważniejsze, jeszcze przed tym ogłoszeniem programiści stojący za GPUFORT zdołali wykorzystać z powodzeniem te narzędzie do konwersji różnego oprogramowania HPC w świecie rzeczywistym na kod OpenMP Fortran/HIP C++. Dlaczego? Utrzymali bowiem mniej więcej ten sam poziom wydajności w porównaniu z oryginalnym kodem Fortran ukierunkowanym na rozwiązania NVIDIA.