Publiczny debiut S-70 Okhotnik UCAV. Bojowy rosyjski dron Hunter konstruowany wedle prawideł stealth jest ogromny
Na całe szczęście Rosja nie ograniczyła emisji do swojej krajowej telewizji i udostępniła przygotowany materiał na temat Sukhoi S-70 Okhotnik UCAV na YouTube. To pierwsze tak szczegółowe nagranie, które go przedstawia i co najciekawsze – może nie być jedynym. Sugeruje to wzmianka, że materiał pod przetłumaczonym tytułem “Wojskowa Akceptacja”, to “rozdział pierwszy”.
Czytaj też: Pierwsze zdjęcie UAV Turkmenistanu. Oto dron Bayraktar TB2
Na powyższym materiale z dronem Hunter w roli głównej pokazano wiele – wewnętrzne zatoki na (ponoć) pociski powietrze-powietrze, kilka kanałów wentylacyjnych, system kamer i anteny. Pomijając jego ogromne rozmiary, ten UCAV posiada ogólny kształt podobny do amerykańskiego bombowca B-2, ale z pojedynczym wlotem powietrza do jednego silnika odrzutowego na środku. Możliwość postawienia na tego typu rozwiązanie konstrukcyjne z pominięciem kabiny dla pilota zapewnił projektantom bezzałogowy charakter drona.
Czytaj też: Spójrzcie na wojskowe drony Chin na wystawie. Oto WZ-7, WZ-8 i GJ-11
Sam film pokazuje nawet kilka szczegółów samego projektu i procesu produkcyjnego, który w tym masowym ujęciu jest dosyć odległy. Dostawy S-70 Okhotnik mają mieć bowiem miejsce w 2024 roku i nic dziwnego, bo na ten moment jeden z nowych dronów został skonstruowany, ale co najmniej trzy inne mogą już powstawać w rosyjskich hangarach. Ten pierwszy określono mianem “laboratorium”, co odnosi się zapewne do tego, że mowa o prototypie.
Czytaj też: Odrzutowe drony Banshee wystartowały z pokładu brytyjskiego lotniskowca
Wedle doniesień (via Interesting Engineering), druga wersja rosyjskiego UCAV będzie służyła również jako pole testowe dla badań i rozwoju. Trzecia i czwarta natomiast będzie już przykładem projektu znacznie bliższego temu końcowemu. Wtedy najpewniej rosyjski dron bojowy Hunter będzie w jeszcze większym stopniu przyciągał wzrok, co zresztą robi już teraz, będąc może i mniejszym od Su-57 Felon, ale posiadając podobną rozpiętość skrzydeł. W praktyce S-70 ma współpracować z tymi zaawansowanymi odrzutowcami bojowymi, jako “lojalny skrzydłowy” w trybie półautomatycznym.