Sam design może wielu osobom nie przypaść do gustu. W oczy rzucają się dość szerokie ramki z góry i z dołu, te po bokach są już znacznie węższe w porównaniu z poprzednimi modelami. Ramka wykonana jest jednak z aluminium, zaś zgodność z normą IP54 daje nam poczucie, że smartfon nie ucierpi tak szybko przy normalnym korzystaniu. Jeśli już przy wykonaniu jesteśmy, warto tutaj wspomnieć o podejściu firmy. Pisaliśmy na początku o “etycznych smartfonach” i określenie to nie jest wyssane z palca. Fairphone zapewnia bowiem, że ich telefony nie mają przyczyniać się do generowania kolejnych elektrośmieci. Jeśli oddamy im stary model, oni poddadzą go recyklingowi, a gdy będzie to możliwe – dadzą drugie życie.
Czytaj też: motorola edge 20 to zgrabny smartfon o dużych możliwościach
Bardzo łatwo jest je również naprawić i to wcale nie w serwisie, bo wszelkie części zamienne producent oferuje w swoim sklepie. Przykłady?
Oto one:
- port USB-C – 14,95 euro,
- bateria – 29,95 euro,
- głośnik – 19,95 euro.
Więcej części znajdziecie w sklepie producenta.
Sprawdźmy specyfikację smartfona Fairphone 4
A jak wygląda specyfikacja? Jest ona całkiem porządna, a do tego dostajemy tutaj łączność 5G oraz czip eSIM, co z pewnością będzie sprzyjało długiemu użytkowaniu smartfona.
Wyświetlacz LCD IPS ma przekątną 6,4 cala i rozdzielczość Full HD+. Sercem smartfona jest procesor Qualcomm Snapdragon 750G wspierany przez 6 lub 8 GB pamięci RAM i 128 lub 256 GB pamięci wbudowanej. Jeśli to za mało, przy pomocy karty microSD rozbudujemy ją do 1 TB. Warto wspomnieć, że Fairphone 4 obsługuje 5G zarówno na karcie nano SIM jak i eSIM. Nieco rozczarowywać może bateria, ta ma pojemność 3905 mAh, ale wspiera szybkie ładowanie. Na pokładzie nie zabrakło NFC, DualSIM czy czytnika linii papilarnych.
Czytaj też: Test Oppo Reno6 5G – elegancja i styl w średniej półce cenowej
Aparat do selfie oferuje rozdzielczość 25 Mpix (f/2.2), zaś z tyłu znajdziemy aparat główny 48 Mpix (f/1.6) i obiektyw szerokokątny 48 Mpix ( f/2.2).
W zestawie nie dostajemy kabla do ładowania ani ładowarki.
Tak długą gwarancję mogliby oferować wszyscy
Standardowa gwarancja na smartfony, której zresztą wymaga Unia Europejska, wynosi 2 lata. Wielu producentów lub sklepów pozwala na dokupienie kolejnego roku, jednak po tym czasie musimy już radzić sobie sami. Trzy lata to również średni okres, w którym użytkownicy dostają aktualizacje zabezpieczeń i oprogramowania (choć tutaj nadal dominują dwa lata). Fairphone znacznie wyłamuje się z tych trendów.
Fairphone 4 trafi w ręce użytkowników z aż 5-letnią gwarancją (dotyczy to modeli kupionych przed 31 grudnia 2022 roku i zarejestrowanych tutaj) i zapewnieniem aktualizacji do Androida 12 i 13. Producent dodatkowo będzie oferował mniejsze aktualizacje do 2025 roku. Interesujący jest również fakt, że istnieje tutaj szansa również na dwie kolejne wersje Androida – 14 i 15. Fairphone nie gwarantuje ich, ale zapewnia, że jeśli się uda, to zaoferuje je swoim klientom.
Czytaj też: [Konkurs] Oddamy Wam OPPO Reno6 5G. Wystarczy go przetestować
Ile kosztuje Fairphone 4?
Kwestia ceny może niektórych odstraszyć od tego smartfona. Za wariant 6/128 Gb zapłacimy bowiem 579 euro, czyli jakieś 2700 zł, zaś za 8/256 GB – 649 euro – ok. 3000 zł.
Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie zalety tego urządzenia – długość gwarancji, wsparcie i łatwość naprawy – kwoty nie wydają się aż tak wygórowane.
Fairphone 4 można już kupić w przedsprzedaży, ale wysyłka ruszy dopiero 25 października.