Dbajcie o klientów i środowisko, czyli jak nakłonić firmy do zmiany polityki
Serwis Grist przygotował raport, wedle którego Microsoft zobowiązał się do umożliwienia klientom naprawy sprzedawanych przez siebie produktów. To jednak nie koniec działań w tej dziedzinie, które planuje firma, bo ma ona również zamiar zbadać skutki środowiskowe zezwolenia na naprawę i podejmie stosowne działania na podstawie swoich ustaleń do końca 2022 roku. To zresztą jeden z powodów wymuszania na firmach prawa do naprawy we własnym zakresie – nieumożliwianie tego wpływa, wedle ustaleń, negatywnie na środowisko, o które przecież dbamy coraz bardziej.
Czytaj też: Robot LEONARDO jest wyjątkowy. Może chodzić, latać i… jeździć na desce
Potwierdzenie tego zapewniła firma funduszy inwestycyjnych o nazwie Green Century, która kładzie nacisk na inwestowanie, ale z zachowaniem przyjaznego wpływu na środowisko. W tym miesiącu złożyła dwie rezolucje dotyczące prawa do naprawy skierowane do Apple i Deere & Co., które stanowią przykład walki o prawo do naprawy i zmniejszanie negatywnego wpływu polityki napraw niektórych firm na środowisko.
Microsoft i jego deklaracja. Wywieranie presji na firmę może sprawić, że klienci otrzymają prawo do naprawy sprzętu Microsoftu
Jeśli idzie o to, jak prawo do naprawy sprzętu Microsoftu będzie wyglądać w przyszłości, to na ten moment nie możemy Wam zapewnić konkretnej odpowiedzi. Firma zadeklarowała dopiero, że przyjrzy się sprawie po otrzymaniu uchwały od akcjonariuszy, w której ci poinstruowali Microsoft, aby poważnie przeanalizował wpływ swojego działania na środowisko pod kątem ułatwiania napraw swoich produktów. Akcjonariuszom pomogła w tym organizacja non-profit As You Snow.
Czytaj też: Stacja 5G zasilana energią z lasera, czyli szansa na rozszerzenie obszaru łączności 5G
Jest to częścią szerszego działania na rzecz dążenia do zapewnienia konsumentom prawa do naprawy kupionych sprzętów, jak również ich konserwacji i posiadania nad nimi większej kontroli. Dwie strony (Microsoft oraz akcjonariusze) poszły w tej kwestii na ugodę, co oznaczało wycofanie uchwały w zamian za zobowiązanie się Microsoftu do „skompletowania niezależnego badania oceniającego wpływ na środowisko i społeczeństwo”.
Czytaj też: Jakie nowości trafiły do Microsoft 365 we wrześniu?
Mowa o wpływie pod kątem dostępu konsumentów do procesu napraw i określania nowych mechanizmów zwiększających do nich dostęp. W przypadku urządzeń Surface i konsol Xbox w grę wchodzi zwiększanie dostępności niektórych części i dokumentacji naprawczej poza sieć autoryzowanych serwisów.