Problem wydajności Ryzenów na Windows 11, czyli jak i kiedy firmy AMD i Microsoft rozwiążą spadek możliwości procesorów
Dla przypomnienia, w zeszłym tygodniu wyszło na jaw, że procesory AMD Ryzen borykają się ze spadkiem wydajności rzędu nawet 15% w systemie operacyjnym Microsoft Windows 11. Wprawdzie niektórzy nie są nawet w stanie tego odczuć w tak dużym stopniu, jeśli unikają aplikacji, w których ważną rolę odgrywa responsywność pamięci podręcznej L3, ale problem z częstotliwościami dręczy już każdego.
Czytaj też: Kingston FURY to nowa, ale bardzo dobrze nam znana marka pamięci dla wymagających użytkowników
Przykładowo, gracze tytułów e-sportowych mogą odnotować spadki o 10-15%, podczas gdy aplikacje wrażliwe na opóźnienia pamięci cache trzeciego poziomu zaliczają 3-5% spadki. Aby rozwiązać problemy z L3 i CPPC2, AMD i Microsoft zapowiedziały stosowne aktualizacje, których termin wprowadzenia właśnie poznaliśmy.
Wygląda na to, że podczas gdy Microsoft wziął się za usunięcie problemu z pamięcią podręczną, firma AMD wzięła pod lupę profil wydajności CPPC2. To skrót od funkcji Collaborative Power and Performance Control 2, która odpowiada za błyskawiczne przełączanie się taktowania rdzeni z naciskiem na te “najlepsze”.
Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko co wiemy o Intel Alder Lake-S. Podsumowujemy informacje o Intel Core 12. generacji
‒ Problem z CPPC został rozwiązany. Profil zasilania AMD jest już w trakcie wydawania i jest przeznaczony do wydania globalnego 21 października 2021 roku. Jeśli jest to potrzebne, AMD może udostępnić sterownik bezpośrednio klientom na żądanie przed tym terminem.
‒ Problem z opóźnieniem pamięci podręcznej L3 został rozwiązany przez firmę Microsoft. Microsoft planuje wydać poprawkę w swojej aktualizacji 10C Windows Update, która jest przeznaczona na 19 październik.
Wygląda więc na to, że już za tydzień oba problemy, które obniżają wydajność Ryzenów na Windows 11, pójdą w niepamięć. Najpierw Microsoft za pośrednictwem Windows Update uwolni pamięć podręczną procesorów od problemów, a następnie AMD zapewni światu sterownik dla chipsetu, który rozwiąże wspomniany profil wydajności związany z taktowaniem.
Czytaj też: Najbardziej zaawansowane kości DRAM DDR5 Samsunga już w produkcji
Tutaj warto przypomnieć, że CPPC2 jest związany z podsystemem wybierania „preferowanych rdzeni”, który sprawia, że te dwa „najlepsze” rdzenie procesora, mogące utrzymać najwyższe częstotliwości, są traktowane priorytetowo w systemie operacyjnym, który do nich kieruje stosowne obliczenia.