Po całym roku obecności kart graficznych nowej generacji na rynku, ich ceny nadal przerażają i nic nie wskazuje na to, że ulegnie to poprawie
Na samym początku warto podkreślić, że stało się to, czego wielu oczekiwało, choć trudno było od początku w to uwierzyć. Wedle obu źródeł faktyczna dostępność kart graficznych nie stanowi już problemu, ponieważ te coraz liczniej napływają już do magazynów. Problem w tym, że nadal ich cena ma się nijak do poziomów MSRP ujawnionych zarówno przez NVIDIA, jak i AMD. Oczywiście większość modeli obejmuje specjalne wydania od firm pokroju ASUSa, MSI, czy Gigabyte, które same w sobie są droższe, niż te referencyjne.
Czytaj też: Jak włączyć NVIDIA Image Scaling na grafikach AMD i Intela?
Jednak i tak obecnie karty graficzne kosztują prawie dwa razy więcej, niż powinny. Jest to spowodowane samymi sklepami, które nadal niechętnie obniżają swoje marże, bo znajdujący się “nad nimi” w łańcuchu dostaw dystrybutorzy i producenci kart graficznych nie obniżają narzucanych przez siebie sugerowanych cen detalicznych. Nie pomaga w tym rosnąca wartość kryptowalut, czy zbliżający się sezon świąteczny. Przez te dwa czynniki sklepy wiedzą, że jesteśmy w stanie po prostu zapłacić “ekstra”.
Czytaj też: Flagowa karta graficzna Intela przetestowana. Co pokazała?
Tak też w Europie, a szczególnie w Niemczech i Austrii karty graficzne GeForce RTX 3000 mają teraz wyższą średnią cenę w porównaniu z październikiem i to o całe 95% względem MSRP. W tym samym czasie średnia wartość kart Radeon RX 6000 spadła, ale tylko dlatego, że sklepy otrzymały świeże dostawy tańszych i mniej wydajnych wariantów (bez dopisku “XT”). W przypadku oferty AMD średnia cena przewyższa MSRP o 90%, co stanowi pierwszy taki moment od lipca, kiedy pod kątem średnich podwyżek AMD wypada lepiej od NVIDIA.
Czytaj też: Wygląda na to, że Intel planuje dwa warianty karty graficznej Arc Alchemist DG2-128
Wchodząc w szczegóły kart GeForce RTX 3000, tak naprawdę większość modeli z tej rodziny (pomijając RTX 3080 Ti, który zaniża wynik), są ponad dwukrotnie droższe.