Osobliwa latająca platforma została wyposażona zarówno w ofensywne, jak i defensywne rozwiązania, które pozwolą na identyfikację i ochronę przed pociskami dalekiego zasięgu, nisko latającymi pociskami samosterującymi oraz dronami. Times of Israel donosi, że sterowiec został zainstalowany na północnej części nieba należącego do Izraela.
Jak na razie o samym systemie wiadomo niewiele. Izraelskie Siły Powietrzne (IAF) dopiero testują to rozwiązanie, więc trudno powiedzieć, jak skuteczny będzie ten antyrakietowy sterowiec z systemem Sky Dew.
System Sky Dew będzie istotnym elementem wzmocnienia ochrony granic kraju w obliczu różnorodnych zagrożeń i przyczyni się do budowania dokładniejszego i szerszego obrazu przestrzeni powietrznej – wyjaśnił generał dywizji Amikam Nurkin, dowódca IAF.
Sterowiec kontra rakiety
Koncepcja nadmuchiwanych platform obronnych nie jest dla Izraela niczym nowym. Kraj ten bowiem od dawna korzysta z balonów obserwacyjnych w celu identyfikacji i śledzenia nisko latających zagrożeń. Sky Dew ma być jednak przystosowany do identyfikacji, śledzenia i natychmiastowego neutralizowania pocisków dalekiego zasięgu. Prawdopodobnie operować będzie również na trochę wyższym pułapie, ale na razie to spekulacje.
Nowy system uzupełni już imponujący, wypróbowaną i przetestowaną Żelazną Kopułę, czyli system obrony przeciwrakietowej Izraela, który pomógł skutecznie obronić go podczas niedawnej 11-dniowej wojny w Gazie. Według oficjalnych źródeł, Żelazna Kopuła już teraz jest w stanie przechwycić ok. 90 proc. pocisków wymierzonych w Izrael.
Czytaj również: Obejrzyjcie przeciwrakietowy system Iron Dome w akcji
Pełniąc funkcję uzupełniającą dla Żelaznej Kopuły, Sky Dew będzie częścią nowego systemu o nazwie High Availability Aerostat System (HAAS). Oznacza to, że takich latających platform, inspirowanych zeppelinami pojawi się więcej na niebie Izraela.
Kraj ten chce w jak największym stopniu zabezpieczyć się przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony Iranu, bojowników Hezbollahu w Libanie i przed Hamasem. Wszystkie te grupy mogą pochwalić się bowiem dużymi arsenałami rakiet zdolnych do uderzenia w główne izraelskie miasta.
Zdolność HAAS do pozostawania w powietrzu przez długi czas iw różnych warunkach pogodowych oznacza, że system ten będzie stanowić bardzo opłacalny sposób stałego nadzoru powietrza. Po uruchomieniu powinien również wymagać bardzo niewielkiej konserwacji– dodaje Nurkin.