Eksperymentalny adapter ASUSa pozwala włożyć DDR4 do slotu DDR5
Wygląda jednak na to, że ASUS nie tylko eksperymentuje z adapterem DDR4 do DDR5, ale też chce przekuć go na rzeczywistość. Jak możecie zobaczyć na zdjęciach ten sporych rozmiaru adapter nie sprowadza się do typowego dla takich eksperymentów laminatu (PCB) w paskudnej zieleni i z niechlujnymi lutami, a wariantu przyzwoicie prezentującego się w czerni. O ile to można byłoby uznać za przypadek, to wzbogacenie laminatu logiem ROG jasno wskazuje, że jest to produkt, którego ASUS może rzeczywiście chcieć wprowadzić na rynek
Czytaj też: NVIDIA wydała majątek, żeby zadowolić graczy. Mowa o produkcji GeForce RTX 40
Na temat tego adaptera powstał już materiał wideo, wchodzący w szczegóły tego, jak działa. Wedle niego (patrz poniżej), to eksperymentalny adapter, umożliwiający montaż modułów DDR4 w slotach DDR5. Ponoć ten kontrowersyjny sprzęt jest w stanie bezproblemowo przekonwertować sposób działania DDR5 do przekazywania sygnałów DDR4 zarówno do procesora, jak i modułu pamięci.
Dlaczego określamy ten adapter mianem “kontrowersyjnego”? Przede wszystkim przez długość całego laminatu, który razem ze standardowym modułem pamięci mierzy dobre kilkanaście centymetrów. Montaż takiego czegoś w zestawie z wielkim chłodzeniem powietrznym będzie praktycznie niemożliwy, a w połączeniu z małym, będzie ograniczać jego skuteczność chłodzenia, ograniczając przepływ powietrza.
Czytaj też: Pierwsze chińskie karty graficzne z GPU Fantasy 1 w szczegółach. Mamy nawet test
Jednak taki rozmiar nie może być fanaberią firmy ASUS, a najpewniej jest potrzebny dla całego podsystemu zasilania. Ten adapter nie jest jedynie jakimś tam kawałkiem laminatu, który ma umożliwić montaż DDR4 w slocie DDR5. Pełni również rolę sekcji zasilania modułu, który w nowej generacji sam odpowiada za dawkowanie i filtrowanie dostarczanej energii. Jest więc poniekąd “przedłużeniem” pyty głównej, ale ta długość samych ścieżek może źle odbić się na stabilności modułów oraz ich szybkości.
Czytaj też: NanoCOM-TGU od Aaeon. To komputerowa platforma wielkości karty kredytowej
W praktyce tego typu adapter działa tylko dlatego, że obecna platforma Intela dla procesorów 12. generacji obsługuje zarówno standard DDR5, jak i DDR4. System rozpoznaje jednak, że pomimo adaptera DDR4 do DDR5 w slot został wpięty moduł starszej generacji. Na ten moment trudno powiedzieć, czy tego typu adapter w ogóle trafi do sprzedaży, ale miałoby to sens przez problemy z dostępnością DDR5 oraz ich wysokimi cenami.