Niektórzy mogą ucierpieć na tym, że instrukcje AMD 3DNow! zostaną wycięte z nowych wersji systemu Linux
Ten starożytny wręcz zestaw instrukcji AMD nie był jednak bezużyteczny. Został wydany w 1998 roku, aby poprawić funkcjonalność procesora poprzez dodanie nowych instrukcji do podstawowego zestawu. Pierwsza implementacja zawierała dokładnie 21 nowych instrukcji, które obsługiwały operacje zmiennoprzecinkowe SIMD. Ten dodatek umożliwił wektorowe przetwarzanie operacji zmiennoprzecinkowych przy użyciu rejestrów wektorowych.
Czytaj też: Praca zdalna i częste wideokonferencje? Poprawcie ich jakość z NVIDIA Broadcast
Pod koniec lat 90-tych i jeszcze na początku XXI wieku, instrukcje 3DNow! były popularne w celu ulepszenia gier, odtwarzania nagrań wideo, czy przyspieszenia pracy w Photoshopie. Nie bez powodu AMD implementowało je w procesorach od K6-2 do Bulldozera. Z czasem przestało przez lepsze rozwiązania konkurencji, ale dopiero dziś postanowiło całkowicie wycofać je z kernela Linuxa, jak informuje Phoronix.
Czytaj też: Aktualizacja sterowników dla 20-letnich kart graficznych AMD zwiększy ich wydajność
Począwszy od wersji 5.17 Linuksa, starsze procesory AMD z obsługą 3DNow! nie będą już w stanie korzystać z tych instrukcji w systemach operacyjnych z zaktualizowanym jądrem. Nie oznacza to jednak, że staną się ograniczone, bo AMD po 1998 roku i po udostępnieniu przez Intela instrukcji SSE, również zaczęło z nich korzystać. Finalnie to właśnie SSE stały się standardem w branży i AMD kontynuowało przyjmowanie tych zestawów instrukcji, więc 3DNow! ostatecznie “umarło” po premierze pierwszych procesorów FX.
Czytaj też: Test SoundCore Liberty 3 Pro. Sprawdzamy wyjątkowe słuchawki TWS z ANC
Układy Phenom II były ostatnimi procesorami, które obsługiwały instrukcje 3DNow!, bo ich następcy sięgali już po SSE2, SSE3, SSE4, SSE4,1, SSE4A, SSE5. Długo więc, bo jakąś dekadę zajęło Linuxowi odejście od przestarzałego standardu AMD. To w praktyce sprowadza się do usunięcia 500 linii kodu, które pozostawały w jądrze Linuxa przez ponad dwie dekady. Dla tych, którzy nadal wykorzystują stare procesory i oprogramowania, które ucierpią na braku 3DNow! pozostaje trzymać się systemu Linux w wersji 5.16.