Co wiemy o indyjskim pocisku VL-SRSAM?
VL-SRSAM, to skrót od angielskiego Vertical Launch – Short Range Surface to Air Missile. Oznacza nic innego, jak pocisk ziemia-powietrze krótkiego zasięgu, który swoją podróż do celu rozpoczyna z pionowej wyrzutni. Bazuje na pocisku powietrze-powietrze Astra Mark 1 z czterema krótkimi skrzydłami, które uzupełnia dodatkowym łopatkowym sterowaniem wektorem ciągu. Te pierwsze stabilizują pocisk w locie, a drugie umożliwiają szybki czas reakcji po pionowym starcie.
Czytaj też: Pierwszy brazylijski okręt podwodny z napędem jądrowym nabiera kształtów
Pocisk VL-SRSAM wyposażono w aparaturę, umożliwiającą inercyjne naprowadzanie w połowie lotu do celu razem z aktywnym naprowadzaniem radarowym w fazie końcowej. Podczas swojego lotu pocisk otrzymuje zresztą aktualizację kursu, dzięki funkcji LOBL i LOAL, czyli obierania celu przed i po starcie. Reszta szczegółów sprowadza się do zasięgu do 50 kilometrów, pułapie lotu rzędu 15 kilometrów i maksymalnej prędkości rzędu 4,5 Macha.
Czytaj też: Wszechstronność bombowca B-21 Raider. Co mógłby robić poza zrzucaniem bomb?
Najnowszy sprawdzian VL-SRSAM, czyli nowy pocisk ziemia-powietrze w drugim udanym teście
7 grudnia bieżącego roku DRDO przeprowadziło udany test VL-SRSAM w locie u wybrzeży stanu Odisha, a dokładniej mówiąc w Chandipur, gdzie rozstawiono szereg czujników. Sprawdzian obejmował wystrzelenie pocisku z wyrzutni pionowej do elektronicznego celu na bardzo małym pułapie lotu. Jego poczynania nieustannie śledziły wspomniane czujniki, które wykazały, że tor lotu był poprawny, a wszystkie podsystemy pocisku sprawne.
Czytaj też: Polska armia zamówiła kolejne dwa mobilne radary NUR-15M Odra
Test ten przeprowadzono właśnie w celu walidacji działania wszystkich zintegrowanych całego systemu, a w tym pionowej wyrzutni z kontrolerem, systemem kontroli broni, czy układu paliwowego. Wcześniej w tym roku, bo 22 lutego, sprawdzian VL-SRSAM objął dwa egzemplarze pocisku i miał za zadanie wykazać skuteczność systemu pionowego startu oraz maksymalny i minimalny zasięg pocisku.