Magnetar to rzadka forma gwiazdy neutronowej, która wyróżnia się na tle innych obiektów potężnym polem magnetycznym. Jest ono ok. 1000 razy silniejsze niż pole magnetyczne zwykłej gwiazdy neutronowej i bilion razy silniejsze od ziemskiego pola magnetycznego.
Obecnie znamy zaledwie 30 magnetarów, a ich wykrywanie jest trudnym zadaniem, mimo iż zdarzają się im gwałtowne erupcje energii. Są one niezwykle krótkie i nie zawsze udaje się je uchwycić przez ziemskie instrumenty.
Detekcja jakiej jeszcze nie było
Hiszpańscy naukowcy dokonali pomiaru jasności magnetara GRB2001415 podczas jednego z jego najbardziej gwałtownych okresów. Wyniki opisano w Nature.
Eksplozja magnetara, która trwała około 0,1 sekundy, została odkryta 15 kwietnia 2020 r., w samym środku pandemii. Od tego czasu przeprowadziliśmy intensywne prace związane z analizą danych, ponieważ była to gwiazda neutronowa o polu magnetycznym 1015 Gs (gausów) i znajdująca się w innej galaktyce. Prawdziwy kosmiczny potwór.prof. Víctor Reglero z University of Valencia
Erupcja została wykryta przez instrument Atmosphere Space Interactions Monitor (ASIM), który znajduje się obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a Reglero jest jednym z jego architektów.
Czytaj też: Naukowcom udało się odkryć nowego magnetara. Oto, co wiemy na jego temat
Zarejestrowane oscylacje okazały się być zgodne z emisją wytwarzaną przez oddziaływanie fal Alfvéna, które są szybko pochłaniane. Proces rekoneksji magnetycznej i impulsy emitowane przez GRB2001415 zakończyły się w ciągu kilku milisekund – zaledwie 3,5 ms po głównej erupcji. Potwierdzono tym samym, jak potężna była to eksplozja.
Nawet w stanie nieaktywnym magnetary mogą być 100 000 razy jaśniejsze od Słońca, ale w przypadku rozbłysku, który badaliśmy – GRB2001415 – energia, która została uwolniona, jest równoważna tej, którą Słońce wypromieniowuje w ciągu 100 000 lat.Alberto J. Castro-Tirado, współautor badań
Trwające obserwacje mogą pomóc zrozumieć nam szybkie błyski radiowe (FRB), których natura wciąż pozostaje tajemnicą dla naukowców.