Zamiast tradycyjnego modelu TCP/IP, CSL i JAXA wykorzystali własną technologię do przeniesienia komunikacji na orbicie na nowy poziom
Sony Computer Science Laboratories (CSL) i Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) w ramach swojej współpracy chcieli wykazać sens i skuteczność optycznego połączenia internetowego pomiędzy satelitami na niskiej orbicie i bezzałogowymi samolotami dla telekomunikacji stratosferycznej. Dzięki temu eksperymentowi obie organizacje stworzyły techniczne podstawy do komercjalizacji tej technologii.
Czytaj też: Chiński satelita Shijian-21 sprawdził się doskonale w roli kosmicznego holownika
Spodziewamy się, że doprowadzi to do przyszłych możliwości rozwoju biznesu w zakresie usług komunikacyjnych, takich jak małe terminale komunikacji optycznej zainstalowane na konstelacjach satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej lub bezzałogowe samoloty do telekomunikacji stratosferycznej– czytamy w ogłoszeniu CSL.
Możliwość przesyłania danych w tym środowisku ma zasadnicze znaczenie dla przyszłej komunikacji optycznej w stratosferze i na niskiej orbicie okołoziemskiej. W tym eksperymencie do jej nawiązania wykorzystano technikę Delay/Disruption-Tolerant Networking (DTN) firmy JAXA i metodę Forward Error Correction (FEC), która opiera się o technologii odczytu laserowego Sony Group
Czytaj też: Rosjanin zbudował prawdziwy miecz świetlny. Niestety broń działa tylko przez 30 sekund
Test, który obejmował demonstrację kompletnego transferu plików, miał miejsce w środowisku podatnym na komunikacyjne błędy. W tym celu zasymulowano eksperymentalne środowisko z charakterystycznym zakresem błędów w wolnej przestrzeni kosmicznej. Ten jest tak ogromny, że komunikacja za pomocą konsumenckich technologii łączności (z wykorzystaniem modelu TCP/IP) była niemożliwa z powodu niskiej jakości sygnału.
Czytaj też: Robot chirurgiczny STAR przeprowadził samodzielną operację. Pacjentem była świnia
Jednak z wykorzystaniem technologii CSL i JAXA (FEC i DTN) w tym środowisku plik danych został przesłany pomyślnie z prędkością 446 Mb/s. To potwierdziło jej skuteczność i było równoznaczne z osiągnięciem “wysokiej jakości i szybkiej komunikacji podobnej do naziemnej usługi internetowej”.
Dzięki tej udanej demonstracji, już w zasięgu wzroku mamy technologię spełniającą wymagania wysokiej prędkości, wysokiej przepustowości i niskiego zużycia energii w ramach optycznej usługi internetowej typu punkt-punkt w stratosferze lub na niskiej orbicie okołoziemskiej – przekonuje ogłoszenie CSL.