Nowy rekord podkręcania DDR5 z liczbą 8 w tle
ASUS oraz G.SKILL, to jeden z najbardziej znanych duetów w półświatku oficjalnych firm, dążących do ekstremalnego podkręcania pamięci operacyjnej. Te firmy współpracują ze sobą w wyciskaniu z DDR najwyższego potencjału i ostatnio osiągnęły sukces, pobijając poprzedni rekord z listopada 2021 roku, który dotyczył chłodzonej ciekłym azotem pamięci DDR5-8704.
Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z zespołem ASUS ROG w celu pobicia światowego rekordu częstotliwości DDR5 dzięki naszemu najlepszemu w swojej klasie sprzętowi. To pokazuje niezrównany potencjał DDR5 w zakresie podkręcania, a my nadal będziemy poświęcać wysiłki na rzecz opracowywania szybszych pamięci dla overclockerów i entuzjastów PC– mówi Tequila Huang, wiceprezes korporacyjny G.SKILL International.
Czytaj też: Ceny kart graficznych spadają, a ma być jeszcze lepiej. Czyżby koniec koszmaru?
Rekord obejmuje wykorzystanie płyty głównej ASUS ROG Maximus Z690 APEX, procesora Core i9-12900K oraz przede wszystkim jednego 16-GB modułu pamięci G.SKILL Trident Z5. Niejaki lupin_no_musume wykorzystał to połączenie, aby z pomocą ciekłego azotu przetaktować pamięć z poziomu DDR5-4800 do poziomu DDR5-8888 (4444 MHz) przy opóźnieniach tCAS-tRCD-tRP-tRAS-tRC-tCR rzędu 88-88-88-88-127-2,
Czytaj też: Jak wypada mobilny Intel Core i7-12700H na tle Ryzena 7 5800H?
Od premiery DDR5 na rynku minęły niespełna cztery miesiące, a kompatybilność z tym standardem posiada jedynie rodzina Alder Lake od Intela. Śmiało można więc powiedzieć, że to dopiero początek nowej generacji standardu pamięci, a my możemy się spodziewać jeszcze wyższych rekordów w ekstremalnym podkręcaniu… i nie tylko. Wcześniejsze rekordowe podkręcenie DDR5 bez ciekłego azotu potwierdziło, że aktywne chłodzenie jest kluczem do wydajnych modułów, więc za kilka lat z pewnością będzie stałym bywalcem naszych komputerów.