Nieoczekiwanie okazało się, że Pentium Gold G7400T, to najwydajniejszy dwurdzeniowy procesor w historii, dzięki OC
Ostatnie “naturalne” podkręcanie Pentiumów było możliwe jeszcze osiem lat temu. Wtedy to bowiem na rynku zadebiutował Pentium G3258 w specjalnej wersji rocznicowej z odblokowanym mnożnikiem. Wtedy musieliśmy wydać na niego około 72$, a dziś piastującego praktycznie ostatnią pozycję w hierarchii Core 12. generacji Pentiuma Gold G7400T dostaniemy już za 64 dolary. Tańszym od niego jest tylko Celeron G6900, który nie wspiera wielowątkowości i który również zasłynął w przeszłości po podkręceniu.
Czytaj też: Ceny kart graficznych spadają, a ma być jeszcze lepiej. Czyżby koniec koszmaru?
Przechodząc do rzeczy, Pentium Gold G7400T posiada dokładnie te same podstawy, co cała rodzina Alder Lake. Jego dwa rdzenie Performance aktywne w matrycy H0 wyprodukowanej z wykorzystaniem 10-nm procesu Intela (Intel 7) oparto na najnowszej architekturze Golden Cove, co zapewniło mu im dostęp do 6 MB pamięci L3 i 2,5 MB L2. Ten procesor wspiera jednocześnie wielowątkowość (Hyper-Threading), posiada iGPU UHD Graphics 710 i zachowuje wsparcie zarówno dla pamięci DDR5, jak i DDR4, cechując się TDP na poziomie 35 watów.
Intel nie bez powodu nie wspomina o parametrze Maximum Turbo Power, bo Pentium Gold G7400 w żadnym stopniu nie wspiera automatycznego podkręcania rdzeni w ramach technologii Turbo. Jednak jego podstawowe taktowanie rzędu 3,1 GHz (w wersji Low-Power) ciągle można zwiększyć, bawiąc się parametrem BCLK, co zrobił overclocker Hicookie z wykorzystaniem płyty głównej Gigabyte Aorus Z690 Tachyon oraz ciekłego azotu.
Czytaj też: Znamy wydajność Ryzen 9 6900HX i mamy dla Was dobrą i złą wiadomość
W swoim teście podwyższył taktowanie Pentiuma z 3100 do 5808 MHz poprzez zwiększenie parametru BCLK ze 100 do 187 MHz i napięcia do aż 1,656 V. Na tym poziomie procesor pozostał stabilny i w licznych testach udowodnił, że jest oficjalnie najwydajniejszym dwurdzeniowym procesorem w historii. Potwierdzają to wyniki w Geekbench 3.4.4, HWbot X265 Benchmark 4K, HWbot X265 Benchmark 1080p i Y-Cruncher-Pi-1B. Szkoda tylko, że nie dostaliśmy wydajności w grach albo próby podkręcenia z wykorzystaniem chłodzenia cieczą.