Mianem porów jądrowych nazywamy otwory w podwójnej błonie błonie jądrowej, które służą do transportu cząstek z jądra komórkowego do cytoplazmy (i odwrotnie). Każdy z porów jądrowych składa się z tzw. jądrowego kompleksu porowego (NCP) o średnicy 120-150 nm. W zależności od wieku, aktywności metabolicznej i typu, komórki mają różną liczbę porów. W hepatocytach jest ich ok. 3000-7000 (niska aktywność metaboliczna), a w tych najbardziej aktywnych nawet 50 mln!
Czytaj też: Tak komórki „jedzą”. Naukowcy podglądali je w wysokiej rozdzielczości
Defekty w budowie NPC wiąże się z wieloma schorzeniami, m.in. infekcjami wirusowymi, nowotworami czy chorobami neurodegeneracyjnymi.
Pory jądrowe dokładniejsze niż kiedykolwiek
Wykorzystując mikroskopię krioelektronową (cryo-EM), uczeni z Boston University School of Medicine, stworzyli model NPC drożdży, który ujawnił skomplikowaną architekturę porów jądrowych. To może być ważne odkrycie, także w kontekście do prac nad przyszłymi terapiami.
Badania te znacznie poszerzają nasze zrozumienie architektury NPC drożdży piwowarskich, organizmu modelowego, który jest używany do badania biologii komórek zawierających jądro, a tym samym zapewniają nowy wgląd na wielu poziomach w funkcje tej maszyny transportowej.prof. Christopher W. Akey z Boston University School of Medicine
Opracowany model pomoże lepiej zrozumieć, w jaki sposób duże kanały składają i zmieniają strukturę, aby dostosować się do transportowanych cząsteczek. Często jest tak, że molekuła pasuje do kanału jak “klucz do dziurki”.
Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy wiele typów NPC w tej samej komórce, co odzwierciedla umiejętność tego kompleksu, przypominającego klocki LEGO, do używania wymiennych części w celu modyfikacji architektury po stronie jądrowej. Ta zdolność adaptacji może odgrywać rolę w dostosowywaniu funkcji tych maszyn do różnych lokalnych środowisk na obrzeżach jądra.prof. Christopher W. Akey
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Cell. Otwierają one drogę do lepszego zrozumienia mechanizmów wykorzystywanych przez wirusy do infekowania komórek, a także zmian fizjologii do wywoływania chorób.