W Polsce dostępność DDR5 leży, zarówno w formacie SO-DIMM, jak i DIMM, ale zamówienia można składać w zagranicznych sklepach. Może więc czas kupić laptopowe DDR5 w innym kraju?
W sieci sklepów w Japonii można już kupić adapter SO-DIMM do DIMM dla DDR5, jak potwierdzają informacje z Akiba PC Hotline. To mały i konstrukcyjnie prosty kawałek laminatu o długości tradycyjnego modułu DDR5 z myślą o komputerach stacjonarnych, który umożliwia (ponoć) bezproblemowy montaż mobilnych modułów DDR5 (SO-DIMM) do stacjonarnych platform z gniazdami DIMM. Warto tutaj przypomnieć, że firma ASUS może jeszcze zapewnić nam lepszą alternatywę, pozwalając montować DDR4 na płytach z DDR5… o ile przekuje swój prototyp na rzeczywisty produkt.
Czytaj też: 16 nowych luk dręczy platformy Intela. Pozwalają przejąć kontrolę nad maszyną
Sam adapter JET-5669AA służy jako rozwiązanie awaryjne w przypadku braku pamięci DDR5, ponieważ DDR5 SO-DIMM są pozornie łatwiejsze do upolowania. Warto tutaj podkreślić słowo “awaryjne“, bo samo w sobie JET-5669AA, to nie żaden specjalny adapter, a urządzenie przeznaczone dla sprzedawców do testowania modułów pamięci DDR5 SO-DIMM w gniazdach DIMM.
Czytaj też: Jak wygląda sytuacja na rynku kart graficznych? Wedle stanu na luty, zapowiada się obiecująco
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby używać go jako przejściówki do czasu, aż DDR5 DIMM będą dostępne w lepszej cenie i specyfikacji. Wtedy pozostanie tylko pozbyć się SO-DIMM, które są odpowiednio mniejsze i komunikują się z PC za sprawą nie 288, a 262 pinów. W przypadku JET-5669AA w grę wchodzi sześciowarstwowy laminat zgodny ze specyfikacją JEDEC MO-337A dla konstrukcji SO-DIMM, który obsługuje moduły pamięci o szybkości transmisji danych powyżej DDR5-4800.
Czytaj też: Chipy dla Europy – nowa inicjatywa ma uniezależnić i wzmocnić kraje UE w sferze technologii
Cena za takie obejście problemu dostępności DDR5 wynosi 25 dolarów, czyli łącznie około 200 złotych za konfigurację dwumodułową. Nie jest to więc specjalnie tanie, ale dla poszukujących możliwie najtańszej opcji, postawienie na SO-DIMM i adapter, a nie DIMM może być często ciekawym rozwiązaniem.