Jeszcze skuteczniejsze w zabijaniu bakterii bioaktywne szkło
Szkło bioaktywne jest obecnie wykorzystywane w formie implantów medycznych, szpitalnych infrastruktur, czy nawet opatrunków na ranę. To specjalny materiał antybakteryjny, który zwykle zawiera nanocząsteczki określonego antybakteryjnego tlenku metalu. Chociaż często podejście “2+2=4” nie ma miejsca, to w przypadku bioaktywnego szkła rzeczywiście okazało się, że dodanie do szkła nie jednego, a dwóch rodzajów tlenków, znacząco poprawia skuteczność szkła w zabijaniu bakterii.
Skuteczność bakteriobójcza tego szkła bioaktywnego wzrosła ponad 100-krotnie, kiedy naukowcy porównali jego wersje z dodatkiem wyłącznie cynku, miedzi lub kobaltu z próbkami, zawierającymi dwa z tych tlenków metali w różnych kombinacjach. Do testu każda z tych próbek została zmielona na proszek, wysterylizowana, a następnie dodana do kolonii bakterii Escherichia coli i Staphylococcus aureus oraz do kultur grzybów Candida abicans.
Czytaj też: Elektryczny silnik rowerowy Biktrix XD jest tak mocny, że wymaga dwóch łańcuchów
Ekscytujące było przeprowadzenie naszych eksperymentów i znalezienie czegoś, co znacznie lepiej zatrzymuje infekcję na jej drodze i może potencjalnie zmniejszyć liczbę przepisywanych antybiotyków. Wierzymy, że połączenie przeciwdrobnoustrojowych tlenków metali ma znaczący potencjał dla wielu zastosowań– powiedział prof. Richard Martin.
Czytaj też: Naukowcom udało się zintegrować sztuczny neuron z żywym organizmem
W testach wykazano, że po 24 godzinach szkło, w którym połączono miedź z cynkiem lub kobaltem, okazało się ponad 100 razy skuteczniejsze w zabijaniu E. coli niż próbki zawierające tylko jeden z tych antybakteryjnych tlenków. Niestety w praktyce okazało się, że zależnie od bakterii, różne kombinacje działają w innym stopniu i tak też szkło, w którym połączono miedź z cynkiem, było skuteczne w zwalczaniu bakterii S. aureus, a szkło wykonane z połączenia kobaltu i cynku okazało się najlepsze w zabijaniu grzybów.