Zmianą, jeśli chodzi o produkcję wodoru, może być nowy rodzaj katalizatora opracowany przez naukowców z MIT, którzy stworzyli całkowicie nowy rodzaj materiału katalitycznego, zwanego metalowodorotlenowo-organicznym szkieletem (MHOF). Szkielet ten składa się z niedrogich i powszechnie dostępnych komponentów.
Nowy katalizator to o wiele niższe koszty produkcji wodoru
Ponadto, materiały wykorzystane do jego konstrukcji pozwalają inżynierom na precyzyjne dostrojenie struktury i składu katalizatora do potrzeb konkretnego procesu chemicznego, dzięki czemu reakcja może zachodzić wydajniej niż przy użyciu konwencjonalnych i droższych katalizatorów.
Nowy rodzaj katalizatorów został opracowany w oparciu o wcześniejsze badania na temat klasy związków znanych jako struktury metaloorganiczne (MOF), które są częścią struktury krystalicznej złożonej z węzłów tlenków metali połączonych ze sobą organicznymi cząsteczkami łącznikowymi.
Czytaj również: Nadchodzi tanie paliwo wodorowe? Pomoże proces znany od 50 lat
Zespół odkrył, że zastąpienie tlenków metali wodorotlenkami metali umożliwia tworzenie dość precyzyjnie dostrajalnych materiałów, zachowujących odpowiednią stabilność aby wykorzystywać je w roli katalizatorów. Materiały potrzebne do ich tworzenia to głównie nikiel i żelazo, które są o wiele, wiele tańsze, niż części składowe potrzebne do produkcji obecnie wykorzystywanych katalizatorów do produkcji wodoru.
Ta rodzina materiałów oferuje nową przestrzeń do dostrajania aktywnych miejsc do katalizowania rozszczepiania wody w celu wytworzenia wodoru przy zmniejszonym poborze energii– mówi Shao-Horn, jeden z autorów badania.
Na razie nowy rodzaj katalizatora został przetestowany w warunkach laboratoryjnych, a więc w produkcji wodoru na małą, pomijalną wręcz skalę. Dalsze badania mają skupić się na przeskalowaniu procesu produkcji wodoru z wykorzystaniem MHOF na skalę przemysłową. Naukowcy są jednak dobrej myśli i twierdzą, że ich odkrycie ma naprawdę spory potencjał, jeśli chodzi o komercyjne zastosowanie.