Większość patentów, które w ostatnim czasie wypłynęły do sieci, odnosi się do nowych technologii z zakresu ekranu lub aparatów. Nic w tym dziwnego, są to dwa główne obszary, w których producenci smartfonów prześcigają się wzajemnie. Sprawdźmy, na jaki pomysł tym razem wpadł Huawei.
Czytaj też: Galaxy S22 ledwie zadebiutował, a już przechodzi testy wytrzymałości
Huawei patentuje smartfon z kamerą 3D
Serwis LetsGoDigital dotarł do patentu złożonego przez firmę w lipcu 2021 roku do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). 43-stronicowa dokumentacja została opublikowana 27 stycznia 2022 r., dając nam wgląd w ewentualne plany Huawei. Mowa w nich o smartfonie z trzema kamerami zdolnymi rejestrować obraz twarzy w 3D w celu przeprowadzenia dokładnej analizy twarzy. Takie urządzenie mogłoby monitorować stan skóry użytkownika na podstawie mapowania i trójwymiarowego renderowania tworzonego przez kamery. Technologia ta w zamyśle ma być w stanie dostarczyć informacji o stanie skóry, wszelkich niedoskonałościach, a nawet o tym, czy nałożony krem lub makijaż rozmieszczony jest równomiernie. To jednak nie wszystko, bo mowa też o możliwości zmierzenia głębokości i wielkości porów skóry, ilości zaskórników czy zmarszczek. Wykonane zdjęcie zostanie wyświetlone na ekranie wraz z wszelkimi pozyskanymi informacjami na temat stanu skóry. W dokumentacji mowa o możliwości przesłania wyników na maila czy w wiadomości.
Patent złożony przez firmę jest tzw. patentem użytkowym, co oznacza, że Huawei może wdrażać tę technologię w różnych urządzeniach. Na szkicach w dokumentacji znalazł się klasyczny smartfon, podczas gdy w treści mowa o integracji ze smartfonem z klapką. Serwis dodał też kilka renderów wykonanych grafika Parveza Khana, znanego też jako Technizo Concept. Powstały one na podstawie szkiców dołączonych do patentu i przedstawiają, jak mógłby wyglądać taki smartfon w rzeczywistości. Jak spekuluje LetsGoDigital, producent mógłby też zdecydować się na stworzenie dodatkowego akcesorium, takiego jak inteligentne lusterko czy doczepiany moduł kamery, czyli coś, co zakupiliby tylko chętni.
Czytaj też: Qualcomm już szykuje Snapdragon 8 Gen 1 Plus?
Aby taki system mógł działać i odpowiednio przechwytywać obrazy twarzy (i nie tylko, bo mowa też o uwiecznianiu np. zwierząt) w 3D, konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie modułów. Z dokumentacji wynika, że pierwsza i druga kamera muszą być ustawione prostopadle do siebie. Trzecia kamera jest umieszczona pomiędzy nimi, a odległość między pierwszą i drugą kamerą jest taka sama. Podczas tworzenia obrazu 3D na ekranie wyświetlane mają być instrukcje, które umożliwią odpowiednie wykrycie twarzy.