Rosyjskie okręty podwodne Projektu 636.3 sięgną po torpedy elektryczne UET-1 Ichtiozaur
Kwestię okrętów podwodnych oraz ich wyposażenia podniosła ostatnio rosyjska agencja prasowa TASS. Ta poinformowała, bazując na informacjach od tajemniczych źródeł, że rosyjska firma zbrojeniowa Dagdiesel Plant ma zamiar zwiększyć nakład produkcyjny elektrycznych torped UET-1 (Ichtiozaur) od 2023 roku.
Czytaj też: Haubice K9 Thunder dla Egiptu. Te działa samobieżne strzelają na 54 km swoją 150-mm armatą
Od przyszłego roku planowane jest znaczne zwiększenie produkcji zaawansowanych torped UET-1. Planowane jest podpisanie nowego kontraktu długoterminowego na dostarczenie Marynarce Wojennej wymaganej liczby sztuk– czytamy w wiadomości od TASS.
Dowiedzieliśmy się też, że to “zwiększenie produkcji” przewiduje dostawę 73 torped UET-1 (Ichtiozaur), czyli ponoć dwa razy mniej, niż powinno. Dlatego na mocy tego kontraktu i dostawy tylko “część okrętów podwodnych” zostanie wyposażona w te nowoczesne torpedy. Mowa dokładnie o okrętach podwodnych Projektu 636.3 (zdjęcie wyżej) z napędem hybrydowym.
Torpedy UET-1 “Ichtiozaur”
Po raz pierwszy o elektrycznych torpedach UET-1 dowiedzieliśmy się w 2017 roku. Wtedy to zakłady Dagdizel pokazały swoje dzieło na targach IMDS, a po roku podpisały kontrakt z rosyjskim Ministerstwem Obrony o wartości około 7,2 mld rubli (prawie 380 mln złotych) na budowę 73 wielozadaniowych torped elektrycznych (UET-1) dla rosyjskiej marynarki wojennej do 2023 roku.
Czytaj też: Prawo do nuklearnego odwetu – są szanse, że nuklearne bronie USA nigdy nie zostaną użyte jako pierwsze
Testy państwowe torped zakończyły się w 2020 roku i dzięki temu UET-1 na weszły do służby w Marynarce Wojennej Rosji na małą skalę w styczniu 2021 roku. Wiemy, że te torpedy mają przede wszystkim zastąpić przestarzałe elektryczne torpedy USET-80, przewyższając je zasięgiem wykrywania, prędkością, płynnym regulowaniem prędkości i wykrywaniem kilwatera. Zasięg torped UET-1 wynosi 50 kilometrów, a ich maksymalna prędkość 50 węzłów (92,6 km/h).