Test torpedy AKYA z wykorzystaniem okrętu podwodnego TCG Preveze wyposażonego w system MUREN
Za ciężką torpedę AKYA zupełnie nowej generacji odpowiada firma Roketsan. Została stworzona specjalnie z myślą o okrętach podwodnych i ma za zadanie zwalczać wrogie cele podwodne i nawodne. Najważniejsze cechy? Wysoka prędkość (ponad 83 km/h), imponujący zasięg (ponad 50 km) i możliwość pozostawienia jej po wystrzale w trybie zdalnego sterowania z wykorzystaniem światłowodów lub w pełni autonomicznym.
Czytaj też: Ukraina otrzymała polski granatnik RPG-76 Komar, którego wycofano ze służby
Tę ostatnią cechę zawdzięcza głowicy z pasywnym lub aktywnym sonarem, podczas gdy jej skuteczność przeciwko celom nawodnym zapewnia funkcja wykrywania wirów nad powierzchnią wody. Przejaw zaawansowania ciężkiej torpedy AKYA widać zwłaszcza po stronie napędu, który wykorzystuje wysokoenergetyczny akumulator zasilający bezszczotkowy silnik elektryczny, który napędza przeciwbieżne śruby.
Czytaj też: Przez amerykański radar AN/TPQ-48 w rękach Ukrainy rosyjska artyleria nie może czuć się bezpiecznie
To właśnie ta ciężka torpeda została wystrzelona z pokładu okrętu podwodnego TCG Preveze na Morzu Marmara. Był to dodatkowo pierwszy raz, kiedy wystrzelono pocisk właśnie ze zmodernizowanego okrętu podwodnego tego typu, który w ramach modernizacji w połowie okresu eksploatacji został wyposażony w nowoczesny, opracowany w całości przez tureckie firmy system zarządzania walką MUREN.
Kontynuowane są próby odpalania opracowanej w kraju torpedy szkoleniowej AKYA z naszych okrętów podwodnych. Po raz pierwszy przeprowadzono udane odpalenie z naszego okrętu podwodnego TCG Preveze na Morzu Marmara z wykorzystaniem systemu zarządzania walką MÜREN
Czytaj też: Broń fosforowa w Ukrainie. Rosja przekroczyła kolejną granicę
Był to więc drugi w historii test z wykorzystaniem torpedy AKYA, bo w styczniu 2021 roku w ramach sprawdzianu wystrzelił ją również okręt podwody typu 209T2/1400, wykorzystując do tego system kierowania ogniem ISUS 90-33.