Apple M1 Ultra vs RTX 3090
Podczas ogłaszania swojego SoC M1 Ultra, Apple stwierdziło, że obecny w nim 64-rdzeniowy procesor graficzny jest tak wydajny, jak wysokiej klasy procesor graficzny dla komputerów stacjonarnych, choć zużywa nawet 200 watów mniej energii. Ten układ jest obecny w komputerze SFF Apple Mac Studio za 6199 dolarów, który powstał z myślą o twórcach i w rzeczywistości, to dwa połączone ze sobą M1 Max, które po stronie grafiki oferują 21 TFLOP-ów mocy obliczeniowej i korzystają z aż 128 GB zunifikowanej pamięci.
Czytaj też: Jak długo potrwają niedobory przewodników? CEO Microna o cenach SSD i DRAM
Wspomnianym “procesorem graficznym wysokiej klasy” w przykładach Apple był GeForce RTX 3090. M1 Ultra miał dorównywać tej karcie po stronie wydajności w “branżowych testach porównawczych”, zużywając jednocześnie znacznie mniej energii, ale w praktyce… no cóż. Zapewnienia Apple lepiej przesiewać przez gęste sito, choć ziarno prawdy oczywiście w nich jest, tyle że to bardziej marketingowe wykorzystanie sposobu działania benchmarków, niż rzeczywiste potwierdzenie wydajności.
Czytaj też: Jak obniżyć temperatury GDDR6X? Spadek o 46 stopni jest pewny, ale jego osiągnięcie nie dla wszystkich
W praktyce jednak SoC Apple M1 Ultra nie oferuje tak wysokiej wydajności zarówno w grach, jak i benchmarkach wykorzystujących API OpenCL. Różnice w obu przypadkach są ogromne i działają na korzyść RTX 3090 Ti, który zdobywa ponad 2,5 razy więcej punktów w teście Geekbench i wyciska ~20 FPS więcej w grze Shadow of the Tomb Raider. Trudno wprawdzie odmówić Apple tego, że M1 Ultra jest szalenie wydajnym SoC, ale firma obiecała znacznie więcej niż w rzeczywistości zapewniła.