Za obecną sytuację na rynku odpowiada wzmożony popyt i obniżona podaż z racji pandemii, ale na szczęście powoli wszystko zmierza ku normalności
Wypowiedzi tego typu od osób decyzyjnych w firmach odpowiadających za realizowanie produkcji są o tyle cenne, że wskazują najczęściej rzeczywisty stan rzeczy w konkretnym czasie i tylko w nim. Sytuacja momentami zmienia się dynamicznie, co widać po okazjonalnych zamknięciach rejonów i tym samym fabryk w niektórych regionach w Chinach przez wzrost liczby zakażeń. Dziś szacunki są jednak jeszcze bardziej utrudnione ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę i spadek podaży wielu materiałów związanych z produkcją półprzewodników.
Czytaj też: Jak obniżyć temperatury GDDR6X? Spadek o 46 stopni jest pewny, ale jego osiągnięcie nie dla wszystkich
Chcę przez to powiedzieć, że nie powinniśmy ślepo wierzyć w tego typu zapewnienia, ale słowa CEO Microna zgrywają się z komentarzami CEO NVIDIA i AMD. Cała trójka jest przekonana, że sytuacja na rynku układów scalonych z pewnymi wyjątkami ulega poprawie, ale pełne zapasy nie zostaną uzupełnione aż do 2023 roku. Pewne jest jednocześnie, że niedobór niektórych układów scalonych będzie się pogłębiał w roku kalendarzowym 2022, a część z nich będą kontynuowane także w roku 2023.
Czytaj też: [Aktualizacja] Oficjalna wydajność i data premiery kart graficznych Intel Arc
Przejawem tego mają być domniemane wzrosty na poletku pamięci Flash stosowanej w dyskach półprzewodnikowych, jak również kości DRAM, budujących pokład pamięci operacyjnej. Nie znamy wprawdzie szczegółów tych wzrostów, ale wiemy, że “Micron robi wszystko, włącznie z inwestycjami w zaawansowane technologie oraz produkcję seryjną”, aby sprostać wzmożonemu popytowi.
Czytaj też: Nadeszła nowa era gamingowych monitorów? Firma ViewSonic pokazała mobilny monitor VX1755
Wszystko to spowodowało wzrost popytu w centrach danych, komputerach PC i inteligentnych urządzeniach brzegowych. Wszystkie te czynniki wpłynęły na popyt ze strony firmy Micron, która od dłuższego czasu inwestuje w rozwój zaawansowanych technologii i wprowadzanie ich do produkcji seryjnej. Wedle wcześniejszych zapewnień Micron zainwestuje ponad 150 mld dolarów w badania, rozwój i produkcję pamięci.