W obecnych czasach możemy być podsłuchiwani ciągle i to nawet za pośrednictwem słuchawek. Dlatego algorytm uniemożliwiający podsłuchiwanie jest tak ważny
Zespół naukowców z Columbia University postanowił zająć się problemem podsłuchiwania nas przez sprzęty, którymi się otaczamy i w tym celu opracował algorytm uniemożliwiający podsłuchiwanie. Ten ma rozwiązać niektóre z problemów, bazując na dwóch etapach dbania o naszą prywatność. Wszystko to z poziomu… głośników, bo algorytm działa poprzez generowanie fal dźwiękowych o natężeniu szeptu w danym pomieszczeniu.
Czytaj też: W ubiegłym roku Apple, przy produkcji swoich urządzeń, wykorzystało rekordowo dużo materiałów z recyklingu
Dzięki temu jest w stanie wyciszyć przechwytywane przez “wrogi” mikrofon słowa, co sprawia, że zarządzający podsłuchiwaniem system sztucznej inteligencji z automatycznym rozpoznawaniem mowy ma problem z tym, aby ją rozszyfrować. Ten proces jest wspomagany umiejętnością algorytmu do przewidywania słów, które najprawdopodobniej zostaną wypowiedziane już za moment, dzięki czemu zawsze pozostaje o krok przed szkodliwym oprogramowaniem.
Czytaj też: Naziemne testy X-59 zakończone. NASA sprawdziła wytrzymałość swojego naddźwiękowego samolotu
Nasz algorytm, któremu w 80% przypadków udaje się zablokować mikrofon przed prawidłowym usłyszeniem słów użytkownika, jest obecnie najszybszy i najdokładniejszy [spośród wszystkich innych] w naszym laboratorium testowym. Działa nawet wtedy, gdy nie wiemy nic o “tym złym” mikrofonie, np. nie znamy jego lokalizacji ani nawet oprogramowania komputerowego, które na nim działa. Zasadniczo kamufluje on głos danej osoby, ukrywając go przed systemami podsłuchowymi, nie zakłócając przy tym przebiegu rozmowy między osobami znajdującymi się w pomieszczeniu– wyjaśnia działanie algorytmu Carl Vondrick, asystent profesora informatyki.
Czytaj też: Padł nowy rekord podkręcania Core i9-12900KS. Granica 8 GHz jest coraz bliżej
Na ten moment algorytm radzi sobie wyłącznie z większością słownictwa języka angielskiego, ale naukowcy chcą rozwinąć go również na inne języki i dalej ulepszyć. Jako że mówimy tutaj o algorytmie w fazie badań, zapewne minie wiele czasu, zanim doczekamy się jego konsumenckiego wydania i szerokiej dostępności.