Drugi kwartał bieżącego roku fiskalnego (pokrywający się mniej więcej z pierwszym kwartałem roku kalendarzowego) przyniósł Apple kolejny powód do świętowania
Mimo wielu problemów, Apple ogłosiło właśnie najlepszy marcowy kwartał w swojej historii. Drugi kwartał bieżącego roku fiskalnego przyniósł przychód w wysokości 97,3 miliarda dolarów, co daje wzrost aż o 9 procent w porównaniu z analogicznym okresem z ubiegłego roku. Jednocześnie odnotowano rekordowy przychód ze sprzedaży iPhone’ów, komputerów Mac, urządzeń do noszenia czy akcesoriów. Także zainteresowanie usługami firmy znacznie się zwiększyło osiągając rekordowe 825 mln subskrybentów.
Czytaj też: iPhone 13 Pro sprzedaje się tak dobrze, że Apple musi zwiększyć produkcję, by zaspokoić ogromny popyt
Widać to w dokładniejszych liczbach, bo przychód ze sprzedaży sprzętu wyniósł aż 77,457 mld USD, zaś ten pochodzący z usług – 19,821 mld USD. Zagłębiając się bardziej w szczegóły, same iPhone’y zarobiły dla Apple 50,570 mld dolarów. Na drugim miejscu znalazł się Mac generujący 10,435 mld dolarów przychodu.
Z tego pasma sukcesów sprzedażowych wyłamały się jedynie iPady, na które popyt nieznacznie zmalał w porównaniu z ubiegłym rokiem (2,1 proc.). Tim Cook, dyrektor generalny Apple, przypisuje to istotnym ograniczeniom podaży.
Rekordowe wyniki w tym kwartale są świadectwem nieustannej koncentracji Apple na innowacjach i naszej zdolności do tworzenia najlepszych produktów i usług na świecie. Nowe produkty, a także postęp, jaki robimy, aby do 2030 r. stać się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla w całym naszym łańcuchu dostaw i naszych produktach, jak zawsze staramy się być siłą działająca na rzecz dobra na świecie – komentuje wyniki Tim Cook.
Czytaj też: W ubiegłym roku Apple, przy produkcji swoich urządzeń, wykorzystało rekordowo dużo materiałów z recyklingu
Oczywiście jeśli chodzi o części świata generujące największy przychód, nikogo nie zdziwi fakt, że to właśnie rynek amerykański dostarcza Apple najwięcej pieniędzy – 40,882 mld dolarów (wzrost o 19,2 proc. rok do roku). Na drugim miejscu znalazła się Europa – 23,287 mld dolarów (+4,6%), a za nią trzy rynki azjatyckie:
- Chiny, Hong Kong, Makao i Tajwan – 18,343 mld dolarów,
- Japonia – 7,724 mld dolarów,
- pozostałe kraje azjatyckie – 7,042 mld dolarów.