Wyginające się płyty główne oraz IHS procesorów Core 12. generacji najwyraźniej nie jest problemem… według producenta
Przechodząc od razu do najważniejszego, procesory Core 12. generacji zapisały się w historii CPU jako ogromny zwrot w ofercie Intela, który bezpośrednio uderza w dotychczasową dominację AMD. Zarzucić można im tylko problem temperatur, jeśli idzie zwłaszcza o flagowe procesory, który z pewnością do pewnego stopnia rozwiązałby dobry kontakt między IHSem, a chłodzeniem. Intel uważa jednak, że nie jest to warte zachodu, bo ma nie powodować problemów z wydajnością i trwałością sprzętu.
Czytaj też: Wydajność Ryzen 7 5800X3D na kolejnych benchmarkach. Na kolana niestety nie powala
Procesory Alder Lake przyjmują postać prostokąta, a nie formy zbliżonej do kwadratu, jak do tej pory. Ta zmiana przy zachowaniu standardowych sposobów montażowych sprawiła, że procesor po umieszczeniu w gnieździe i zabezpieczeniu zaczyna się wyginać, co powoduje zauważalną gołym okiem lukę między środkiem CPU, a chłodzeniem. Każdy z Was zapewne wie, jak ważne jest odpowiednie rozprowadzenie pasty termoprzewodzącej w celu zniwelowania wszelkich niedoskonałości, więc problem Core 12. generacji nie jest zdecydowanie “byle czym”, bo ma realny wpływ na wysokość temperatury procesora.
Czytaj też: Podkręcanie Intel Core i9-12900KS. Jakie zegary osiągnęli już overclockerzy?
Ten problem można rozwiązać niestandardowymi modyfikacjami, które… Intel teraz oficjalne odradza, “grożąc”, że może spowodować to utratę gwarancji. Firma udzieliła serwisowi Tom’s Hardware następującego wytłumaczenia:
Nie otrzymaliśmy doniesień o procesorach Intel Core 12. generacji działających poza specyfikacją z powodu zmian w zintegrowanym rozpraszaczu ciepła (IHS). Z naszych wewnętrznych danych wynika, że IHS w procesorach desktopowych 12. generacji może mieć niewielkie odchylenie po zainstalowaniu w gnieździe. Takie niewielkie odchylenie jest spodziewane i nie powoduje pracy procesora poza jego specyfikacją. Zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek modyfikacje gniazda lub stosowanie niezależnego mechanizmu blokującego. Takie modyfikacje mogą spowodować, że procesor będzie pracował niezgodnie ze specyfikacjami i mogą unieważnić wszelkie gwarancje na produkt.
Czytaj też: Porozmawialiśmy z twórcami PLITCH. Ta aplikacja pozwala oszukiwać w grach… i to lubimy!
Rzecznik Intela twierdzi więc, że ten problem procesorów nie sprawia, że te zaczynają m.in. rozgrzewać się ponad 100 stopni Celsjusza, czy znacząco ograniczać swoje taktowanie. Problem w tym, że chłodzenie jest kluczowe dla układów pokroju Core i9-12900K do osiągania najwyższych taktowań, czyli wydajności, bo w rzeczywistości przy zbyt wysokiej temperaturze mechanizm automatycznego zwiększania zegarów zwyczajnie przestaje działać, aby temperatura nie wyniosła zbyt dużo. Firma nie ma jednak zamiaru naprawiać tego problemu.