Pierwsze podkręcanie Intel Core i9-12900KS ustawiło poprzeczkę wysoko, ale nie tak, jak i9-12900K
W Polsce Intel Core i9-12900KS kupicie już za 3600 złotych. Procesor wymaga więc wyłożenia o 600 złotych więcej względem Core i9-12900K, tylko i aż po to, aby zapewnić użytkownikowi wyższe taktowanie dokładnie tej samej konfiguracji rdzeni. Warto więc przypomnieć, że na papierze dwa rdzenie Performance o bazowym taktowaniu podbitym z 3,2 do 3,4 GHz będą dobijać nie do 5,2 GHz, a aż 5,5 GHz. Dodatkowo 8 rdzeni Efficent również będzie taktowanych wyższym zegarem, bo nie rzędu 2,4 i 3,9 GHz, a odpowiednio 2,5 i 4,0 GHz.
Czytaj też: Z wielką mocą idzie wielki… radiator, czyli o pierwszej 4-slotowej karcie graficznej RTX 3090 Ti
Od premiery przed ledwie kilkudziesięcioma godzinami ten nowy flagowy Intel Core zdobył szereg rekordów w swojej klasie, ale najbardziej interesuje nas to, co może zaoferować w połączeniu z ekstremalnymi formami chłodzenia. Ciekły azot pozwala overclockerom znacząco obniżyć temperaturę procesorów, co jest kluczowe przy zwiększaniu ich napięcia poza standardowe poziomy.
Czytaj też: Karty graficzne w 2021 roku. Rekordowe braki i podwyżki mimo równie rekordowych dostaw
Jak zapewne wiecie – im wyższe napięcie, tym wyższe temperatury, ale też tym okazalsza możliwość podbijania zegarów, które są poniekąd skorelowane z napięciem. Do tej pory rekordowe OC procesora przypadło Intel Core i9-12900K, który został podkręcony przez Allena ‘Splave’ Golibersucha do 7,6 GHz w konfiguracji wszystkich aktywnych rdzeni Performance i technologii Hyper-Threading.
Czytaj też: Intel nie pokazał wszystkiego? Są szansę na nowy, trzeci procesor graficzny Arc
Starszy rekord tańszego CPU jest wiec lepszy względem tego, co do tej pory udało się osiągnąć z wykorzystaniem Core i9-12900KS, bo na HWBot w chwili pisania tych słów znajdziemy najwyższy wynik 7450,62 MHz na koncie overclockera TSAIK, który wykorzystał płytę główną MEG Unify-X od MSI i dezaktywował nie tylko wszystkie rdzenie Efficent, ale też 7 rdzeni Performance. Jak na początek, to niezły wynik, ale czujemy, że w Core i9-12900KS drzemie znacznie większy potencjał.