W przyszłości wysiłki Airbusa mają zapewnić samolotom ptasie skrzydła
Airbus ma nadzieję, że badając potencjał w swoim tunelu aerodynamicznym w Filton koło Bristolu, będzie mógł wkrótce wprowadzić niektóre z technologii inspirowanych biomimikrą w życie. Jednym z rozwiązań, które można “podkraść” ptakom jest ich naturalne zachowanie w locie pod kątem układania swojego ciała i skrzydeł. Cel Airbusa? Zapewnienie nowoczesnym samolotom aktywnie sterowane skrzydła, aby też mogły tak latać.
Czytaj też: MiGi dla Ukrainy. USA dały zielone światło dostarczeniu myśliwców MiG-29 obrońcom
Najnowocześniejszy tunel aerodynamiczny Airbusa pracujący przy niskich prędkościach, to fantastyczny sposób na sprawdzenie naszych koncepcji przed testami w locie. Nasze możliwości w zakresie obliczeniowej analizy aerodynamicznej można nazwać mianem światowej klasy, a tunel aerodynamiczny stanowi kolejny cenny sposób pomiaru osiągów i możliwości samolotu przed próbami w locie. Technologie, które testowaliśmy w tunelu aerodynamicznym w Filton – wiele z nich inspirowanych biomimikrą – zostaną teraz szybko zintegrowane na potrzeby prób w locie– wyjaśnia Oliver Family, szef eXtra Performance Wing UK.
Wprowadzenie takich skrzydeł do projektu samolotu ma na celu umożliwić naśladowanie zachowania ptaków w locie, próbując przekuć ich naturalną umiejętność dostosowania kształtu w locie na poletko samolotu. Poprzez te mechanizmy firma będzie w stanie zoptymalizować aerodynamikę i stworzyć bardziej wydajne samoloty o niższej emisji dwutlenku węgla.
Czytaj też: Ukraina zniszczyła najważniejszy rosyjski okręt. Krążownik rakietowy Moskva płonie
Zaprezentowany we wrześniu ubiegłego roku demonstrator skrzydła eXtra Performance Wing stanowi kontynuację prac nad biomimikrą ptaków w locie. Składa się z pomniejszonego odrzutowca Cessna, który można wyposażyć w czujniki podmuchów wiatru i aktywne elementy na skrzydłach. To właśnie ta platforma będzie wykorzystywana do szybkiego testowania i rozwijania tego typu technologii w celu poprawy aerodynamiki przyszłych samolotów.