Od dawna uważano, że źródłem promieniowania gamma z centrum naszej galaktyki jest ciemna materia, ale teraz zespół uczonych z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) zaproponował alternatywne wyjaśnienie. Naukowcy ponownie skłaniają się ku pulsarom, które jakiś czas temu wykluczono jako potencjalne źródło promieniowania gamma.
Czytaj też: Rozbłyski gamma i ich poświaty – w końcu wiemy, jak powstają
Skąd to całe promieniowanie?
Nieoczekiwaną nadwyżkę promieniowania gamma w centrum Drogi Mlecznej wykryto po raz pierwszy w 2009 r. i nazwano po prostu Nadwyżką w Centrum Galaktyki (GCE). Emisja może pochodzić od szczególnego rodzaju szybko rotujących gwiazd neutronowych – pulsarów milisekundowych – choć już jakiś czas temu możliwość tę odrzucono.
Nasza praca nie poddaje w wątpliwość istnienia tego sygnału, ale proponuje inne potencjalne źródło. Jest ono oparte na milisekundowych pulsarach – gwiazdach neutronowych, które obracają się bardzo szybko – około 100 razy na sekundę. Naukowcy już wcześniej wykryli emisję promieniowania gamma z pojedynczych pulsarów milisekundowych w pobliżu Układu Słonecznego, więc wiemy, że obiekty te emitują promieniowanie gamma.prof. Roland Crocker z ANU
Najnowsze badania wskazują, że astronomowie będą musieli ponownie przemyśleć, gdzie szukać wskazówek dotyczących ciemnej materii. Prawdopodobnie nie w centrum Drogi Mlecznej.
Natura ciemnej materii jest całkowicie nieznana, więc wszelkie potencjalne wskazówki wzbudzają wiele emocji. Jednak nasze wyniki wskazują na inne ważne źródło produkcji promieniowania gamma. Na przykład sygnał promieniowania gamma z Andromedy, kolejnej najbliższej nam dużej galaktyki, może być w większości spowodowany przez pulsary milisekundowe.prof. Roland Crocker
W pracy opublikowanej w Nature Astronomy, naukowcy ujawniają, w jaki sposób pulsar może wyemitować promieniowanie gamma bez łamania jakichkolwiek praw fizyki. Jest to możliwe, jeżeli mówimy o tzw. pulsarze milisekundowym. Gdy pulsar ma partnera (układ podwójny) może emitować wystarczające ilości promieniowania gamma.
Nasz model pokazuje, że zintegrowana emisja z całej populacji takich gwiazd, w liczbie około 100 000, dawałaby sygnał całkowicie zgodny z Nadwyżką w Centrum Galaktyki.prof. Roland Crocker z ANU
Hipoteza dotycząca pulsarów milisekundowych to wciąż tylko model teoretyczny, więc konieczne jest przeprowadzenie dalszych obserwacji. Plus jest jednak taki, że przynajmniej wiemy, czego szukać.