Meteor Lake to procesory Intel Core 14. generacji, które zaliczą premierę w 2023 roku
Możemy być więc pewni, że proces produkcji Core 14. generacji (Meteor Lake) przebiega dobrze, a układ osiągnął już pełną sprawność. To z kolei oznacza, że Intel może zacząć tworzyć na jego bazie pierwsze układy inżynieryjne, zanim roześle je do swoich partnerów i wreszcie rozpocznie proces masowej produkcji przed premierą rynkową.
Czytaj też: Wytchnienie na rynku PC już do końca bieżącego roku? Nowe analizy wyjawiają prawdę
Ten kamień milowy osiągnięto tuż po tym, jak prezes Intela, Pat Gelsinger, zachwalał zespół i wspomniał, że “na procesorze Meteor Lake wyprodukowanym w procesie Intel 4 pomyślnie uruchomiono systemy Windows, Chrome i Linux”. Miało to miejsce podczas niedawnej konferencji z ujawnienia wyników finansowych.
Czytaj też: Google wprowadza kolejne zmiany w polityce prywatności. Firma usunie jeszcze więcej naszych danych
Same w sobie procesory Meteor Lake mają ponoć powstawać z użyciem technologii Intel Foveros i 7nm procesu technologicznego Enhanced SuperFin(Intel 4). Ich architektura rdzeni ma być z kolei hybrydą Redwood Cove i Next Mont przy zachowaniu podejścia niemonolitycznej struktury i podziału na dwa rodzaje rdzeni (Performance oraz Efficient). Premiera? Ponoć już za półtora roku i wspomina się, że te procesory będą ostatnimi układami kompatybilnymi z LGA1700, po których nadejdzie Lunar Lake-S.
Czytaj też: Powstały okulary dla niesłyszących. Dzieło słoweńskiego Voicee pozwala czytać to, co inni mówią
Niedawno Intel wyjawił, że procesory Meteor Lake 14. generacji będą wyposażone w zupełnie nową architekturę kafelkową. To oznacza, że znajdą się w nich 3 główne kafelki/matryce krzemowe w postaci układu odpowiadającego za operacje wyjścia i wejścia, matrycy SoC oraz tej obliczeniowej, która złoży się z części CPU podzielonej na dwa rodzaje rdzeni oraz innowacyjnego zintegrowanego procesora graficznego.